Kontaktujte nás zde
Technika a trendy

Inteligentní pohyb s pohony IC

Použití elektrických lineárních pohonů s integrovaným řízením pro automatizaci průmyslových strojů či zemědělských vozidel přináší řadu výhod. Kromě nulových nároků na údržbu vás překvapí snadná instalace a přesnost pohybu začleněných pohonů IC. Zde se dozvíte více podrobností.

Pohony s integrovaným řízením (IC) nepotřebují externí kontrolbox ani relé, což velmi usnadňuje instalaci. Pohony IC nabízejí různé typy zpětné vazby, snadná řešení řízení, signály z obou koncových poloh zdvihu a možnosti přizpůsobení či monitorování pohonů. Samozřejmostí je také paralelní pohyb a integrovaná sběrnicová komunikace.

Integrované řízení

Základem integrovaného řízení je známá technologie H-můstku s přepínáním polarity.

 

Níže naleznete přehled možností zpětné vazby a konfigurace s IC. Pomůže vám přizpůsobit řešení pohybu tak, aby vyhovovalo vašim požadavkům – s bezproblémovou integrací do vaší aplikace.

Zpětná vazba

Získávání zpětné vazby z pohonu poskytuje přesný přehled o jeho poloze. Zpětná vazba je nezbytná k dosažení optimálního výkonu ve většině aplikací.

Pohony s IC nabízejí řadu integrovaných typů zpětné vazby ke snadnému a rychlému odečtu polohy pohonů:

Relativní pozicování

Relativní pozicování je typ zpětné vazby založený na počítání – jako např. při šplhání po žebříku s určováním polohy podle počtu vystoupaných příčlí namísto pouhého pohledu dolů pod sebe. To je užitečné zejména v aplikacích, kde je napájení nepřetržitě připojeno. Při vypnutí napájení zamezí pohybu pohonu o několik milimetrů a následné ztrátě schopnosti poskytovat přesnou polohovou zpětnou vazbu. V takovém případě by se pohon musel v rámci opětovné kalibrace přesunout k fyzickému konci zdvihu (vysunutím či zasunutím).

Typy zpětné vazby:

 • Single Hall
 • Dual Hall

Absolutní pozicování

Absolutní pozicování je mechanicky uložená pozice, v níž si pohon vždy pamatuje svou polohu. Jedná se o dobrou volbu v aplikacích, kde se napájení občas vypíná. Pohon tak bude mít aktuální polohu po obnovení napájení stále uloženou.

Typy zpětné vazby:

 • Mechanický potenciometr
 • Analogový 0–10 V a 4–20 mA
 • PWM
 • Koncové signály
 

V tomto videu naši odborníci na pohony vysvětlují možnosti zpětné vazby v pohonech s integrovaným řízením a jejích využití k získání nejlepšího řešení ovládání ve vašich aplikacích.

 

Konfigurace

Použijte možnosti konfigurace pohonů IC k přizpůsobení pohybu pohonů ve vašich aplikacích.

Můžete nakonfigurovat následující parametry:

 • Typy zpětné vazby a škálování
  • Pohon IC dodává řídicímu systému uživatele jeden z několika typů zpětné vazby. Po výběru typu zpětné vazby lze definovat hodnoty zpětné vazby – například aktuální zpětnou vazbu s 4–20 mA. Výstup zpětné vazby by tak měl hodnotu 4 mA s pohonem v zasunuté poloze a 20 mA v poloze vysunuté. Zpětná vazba je založena na impulsech a kvalita výstupu se označuje jako rozlišení. Obecně platí, že nízká hodnota stoupání závitu znamená vysoké rozlišení – a tedy i přesnější polohovou zpětnou vazbu. Při konfiguraci virtuálního konce zdvihu zajišťuje technologie IC škálování zpětné vazby. Například v aplikaci, kdy se pohon musí zastavit v 50% délce zdvihu, se musí výstup signálu 20 mA nacházet v této poloze namísto fyzického konce zdvihu.
 • Virtuální limity
  • Virtuální limity lze definovat pro zasunutou i vysunutou polohu. Obdrží-li pohon signál k chodu, přesune se pouze na virtuální konec zdvihu. To je užitečné zejména pokud pohon používáte k prototypování. Využití může být užitečné také v aplikacích, kde je potřeba občas upravit délku zdvihu.
 • Plynulý rozběh a dojezd
  • Při plynulém rozběhu a dojezdu pohon pomalu zrychluje na plnou rychlost nebo zpomaluje z plné rychlosti. Tato funkce pomáhá prodloužit životnost pohonu a zajišťuje plynulý chod aplikace. Plynulý rozběh a dojezd lze nakonfigurovat s přesností v milisekundách. Ve výchozím nastavení je hodnota nastavena na 300 ms (není-li uvedeno jinak), avšak tuto hodnotu lze překonfigurovat v rozpětí až 30 sekund.
 • Aktuální limity
  • Aktuální limity lze nastavit pro směr zasouvání i vysouvání. Na příkon pohonu má vliv kolísání teploty. Integrované řízení takovou situaci inteligentně zpracovává pomocí dvou různých předdefinovaných proudových limitů v závislosti na okolní teplotě. Limity lze konfigurovat podle specifických požadavků aplikace.
 • Nastavitelná rychlost
  • Pohon je předkonfigurován na 100% rychlost. Hodnotu lze upravit na procento maximální rychlosti. Doporučujeme udržovat hodnotu mezi 50–100% rychlostí, neboť nižší hodnoty mohou způsobit snížení výkonu pohonu.
 

Software BusLink

Všechny parametry lze monitorovat a konfigurovat pomocí konfiguračního softwaru LINAK® BusLink.
Pouze pro vybrané pohony IC

 

V této příručce se naučíte konfigurovat pohony LINAK IC nebo můžete zhlédnout níže uvedené video, kde vám naši odborníci na pohony funkce softwaru BusLink objasní.

 

Inteligentní pohyb s lineárními pohony | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Inteligentní pohyb s lineárními pohony

Výstupy zpětné vazby lineárních pohonů | Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Výstupy zpětné vazby lineárních pohonů

Konfigurační software pro lineární pohony|Actuator Academy™ play-icon

Actuator Academy™ | Software pro konfiguraci lineárních pohonů

S komunikací pomocí IC a sběrnic využijete technologii plug & play k monitorování pohonů podle vlastního uvážení play-icon

S komunikací pomocí IC a sběrnic využijete technologii plug & play k monitorování pohonů podle vlastního uvážení

Jak získat pohyb s technologií Plug & Play™ pro vaše průmyslové aplikace play-icon

Jak získat pohyb s technologií Plug & Play™ pro vaše průmyslové aplikace

Soubory

TECHLINE – přehled výrobků (česky)

Objevte širokou škálu odolných a výkonných produktů TECHLINE. Zkonstruovány s důrazem na výdrž a odolnost, zvládání náročných úkolů a práci v nepříznivém prostředí.

Zobrazit

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.