Kontaktujte nás zde
Technika a trendy

Trendová řada – mikrobyty

Koncepty jako kompaktní bydlení, bydlení v maloprostorových bytech a mikrobytech se stále častěji objevují v magazínech věnovaných životnímu stylu a blozích věnovaných interiérovému designu. V pozadí tohoto trendu stojí tzv. „generace Y“, jež od základu mění pohled na způsob bydlení v některých světových metropolích.

Trendová řada mikrobytů

V posledních několika letech dochází k neustálému nárůstu počtu obyvatel největších měst světa, což vyvíjí tlak na situaci v oblasti bydlení, kde poptávka značně převyšuje nabídku. Znamená to také, že stejný prostor musí sdílet rostoucí počet osob. Vytváří se tím trend, jenž je dnes známý pod názvy mikrobyty, kompaktní bydlení a bydlení v maloprostorových bytech.

Trend malých bytů vznikl částečně vlivem generace Y (lidé narození v letech 1980–2000), jež je ochotna vyměnit čtvereční metry obývané plochy za náležité místo a nižší náklady. Koncept kompaktního bydlení se stává oblíbeným zejména ve městech jako New York, Hongkong, Šanghaj, Tokio, Londýn a Berlín.

Vysvětlení konceptu mikrobytu
Charakteristickým rysem mikrobytu je jen jedna místnost plnicí funkci obývacího pokoje, ložnice a jídelny v kombinaci s kuchyňkou a koupelnou. Mikrobyty nejsou obvykle větší než 14–32 m². Nábytek v těchto bytech tedy musí být velmi flexibilní, aby plnil mnoho funkcí. Takové bydlení tedy bývá obvykle vybaveno polohovatelnými stoly i nočními stolky a skrytým zařízením.

Společnosti LINAK vyrábí malé pohony umožňující polohování nejrůznějších objektů včetně nábytku. Vybavení interiéru vestavěnými mechanismy pohonů lze snadno přetvářet a využívat pro různé účely. Používání elektrického pohonu namísto manuálního systému přinese plynulejší a jemnější pohyb, jehož docílíte snadno a ergonomicky.

Návrháři rozvíjejí trendy
Několik návrhářů již začalo s integrací pohonů LINAK do nábytku navrhovaného pro malé byty. Jedním z příkladů je tento noční stolek z dílny společnosti Asante Architects, kde se lůžko po stisknutí tlačítka zcela skryje do skříně. Dalším příkladem je jídelní stůl YO! Home, jenž se skrývá v podlaze.

Připravili jsme tři příklady kompaktních mikrobytů, jež funkci této koncepce ilustrují. Uvedená série obsahuje řadu inteligentních řešení, v nichž jsou úložné prostory i multifunkční nábytek integrovány do designu tak, aby poskytovaly prostor pro všechny denní činnosti v domácnosti. Zkuste si však představit, kolik dalších inteligentních funkcí by bylo možné přidat, pokud by byly do fáze návrhu zahrnuty elektrické pohony.

Trendová řada mikrobytů – New York

LifeEdited2 – 32 m², New York

Malý minimalistický byt s jídelním stolem pro deset a lůžky pro čtyři osoby. 
Více informací
 
 
Trendová řada mikrobytů – Hongkong

Sim-Plex – 30 m², Hongkong

Byt s prostorem pro umění i piano s možností přespání čtyř hostů.
Více informací
 
 
Trendová řada mikrobytů – Londýn

Studiomama – 13 m², Londýn

Mikroterasové bydlení se skrytým lůžkem a dalšími inteligentními řešeními. 
Více informací
 

Soubory

HOMELINE – přehled výrobků

Prozkoumejte rozmanitost systémů a produktů HOMELINE pro polohovatelná lůžka a křesla.

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.

Kontaktujte nás