Kontaktujte nás zde
Technika a trendy

Jak a proč se ruční ovladač HC40 stal tím, čím je

V návrhu nového ručního ovladače LINAK HC40 nebylo nic ponecháno náhodám, míněním inženýrů, vrtochům obchodníků ani osobním preferencím designérů. Vše je založeno na faktech, reakcích uživatelů a zdokumentovaném lidském chování. Seznamte se s některými osobnostmi podílejícími se na vzniku ovladačů řady HC40, a zjistěte, co stojí za vytvořením inovativního designu.

Při navrhování inovačních produktů se nejedná jenom o funkce. Moderní technický přístup vyžaduje dobrý design – a naopak. Přímo učebnicovým příkladem je zde jednotka HC40 – ruční ovladač LINAK® pro komfortní lůžka. Na jeho zrodu se podíleli zkušení specialisté, designéři ze společnosti LINAK, vzdělaní technici a externí designoví konzultanti, aby v těsné spolupráci vytvořili skvělou konstrukci ovladače HC40. Vlastně hned dvě konstrukce. Obě verze se opírají o fakta. Spoustu faktů!

Objasnění a definování záměru
Důkladně jsme prozkoumali hned několik analýz lidského chování, zmapovali řadu zájmových oblastí (heat-maps), uskutečnili jsme několik uživatelských testů a zorganizovali rozsáhlý průzkum mezi uživateli ve vztahu k tomuto produktu LINAK.

Cílem bylo vytvoření nového typu ručního ovládání, jež by vyniklo a možná dokonce i změnilo poměry na trzích.

Dosažení tak ambiciózního cíle si vyžádalo dokonalé prolnutí techniky s designem. Pouze díky takové kombinaci se podařilo vytvořit dokonale uživatelsky funkční a estetický výsledek.

Žádné dohady – ptejte se uživatelů!
Abychom přesně zasáhli požadovaný cíl, začali jsme pečlivě prozkoumávat všechna zákoutí potřeb uživatelů. Ke správnému shromáždění a zpracování dat přizval tým HOMELINE® dánskou designérskou poradenskou firmu Artlinco®, aby se celého procesu účastnila. Její průmyslový designér, Søren Xerxes Frahm, se do práce vrhl s velkým nadšením.

„Dostali jsme skvělou a zajímavou zakázku. Design a inovace jsou spíše strategickými nástroji a vývoj modelu HC40 byl pro společnost LINAK počinem navýsost strategickým. Nejednalo se jen o vytvoření ručního ovládání ke zvedání opěradla. Cílem bylo vyrobit jedinečný uživatelský prožitek.“

V rozsáhlém průzkumu jsme se 2×500 současných koncových uživatelů dotazovali na řadu otázek týkajících se nejrůznějších oblastí: od příjmu, každodenních zvyklostí a obecných designových preferencí až po konkrétní očekávání související s potenciálním nákupem komfortního lůžka. Získali jsme informace, jež měly podle produktové manažerky HOMELINE paní Anne Stær Møllerové pro výrobu ovládačů HC40 zásadní význam.

„Nechtěli jsme předpokládat, co by spotřebitelé mohli požadovat. Potřebovali jsme někoho, kdo by nám pomohl získat mínění potenciálních kupujících. V této chvíli vstoupila do hry společnost Artlinco®. Jedná se o odborníky zabývající se shromažďováním informací založených na faktech“. 

Společně s panem Frahmem se celý tým zabral do práce a začal se shromažďováním informací, jež se brzy staly ohromným balíkem dat.

Důvod důrazu na každý detail designu
Společnost LINAK si ke spolupráci vybrala firmu Artlinco® pro striktní zaměření této agentury na fakty podepřenou argumentaci, kterou označují jako „vývoj založený na důkazech“.

„Věděli jsme, že musíme zvažovat něco jiného než osobní názory a představy inženýrů o budoucí funkčnosti“, vysvětluje Anne Stær Møllerová. „Museli jsme zjistit, co koncoví uživatelé skutečně potřebují, abychom dokázal reagovat na požadavky z hlediska funkčnosti i designu. Zkrátka potřebovali jsme se odrazit od zjištěných faktů.“

Søren Xerxes Frahm přitakává:

„Musí existovat dobrý a na faktech založený důvod, proč každý detail vypadá a funguje zrovna tak, jak bylo naplánováno. Momentální nálada v týmu či osobní preference designéra zde vůbec nemají místo.“

Søren Xerxes Frahm ze společnosti Artlinco® poukazuje na jeden z mnoha modelů použitých k analýze dat z průzkumu. Søren Xerxes Frahm ze společnosti Artlinco® poukazuje na jeden z mnoha modelů použitých k analýze dat získaných od více než 1 000 respondentů.
 

Informace o lidské anatomii a fyziologii prostoupily odpovědi uživatelů a fakta zjištěná v mapování zájmových oblastí (heat-maps). Počítáme jen s pádnými fakty.

Podrobnosti jako je návrh navigace, struktura nabídky, výběr použitých materiálů, tvar a dokonce i hmotnost ručního ovladače byly posuzovány a realizovány v souladu se shromážděnými daty. Anne Stær Møller uvádí příklady funkcí založených na faktech.

„Náš tichý budík a baterka aktivovaná zatřesením vycházejí čistě z potřeb vyjádřených koncovými zákazníky. Tyto funkce na zákazníky udělaly výrazný dojem, když jsme v květnu 2019 ovladač HC40 představili na veletrhu Interzum.“

Jak design prakticky doplňuje funkčnost
Pro moderního návrháře je kreslení abstraktních čar na papír jen malou součástí vytváření dobrého designu. Než se tužka rozběhne po papíru, je třeba analyzovat podstatné údaje a zohlednit požadavky uživatelů i přání zákazníků.

Po pečlivé identifikaci nejdůležitějších a požadovaných funkcí tým vytvořil a prostřednictvím 3D tisku zhotovil více než 20 prototypů. Všechny byly testovány v rukou skutečných lidí.

„I když toho víme o anatomii lidské ruky a fyziologii uživatelů hodně, tlačítka mohou být na ovladači rozmístěna milionem různých způsobů“, vysvětluje Søren Xerxes Frahm. „Pouze díky studiu úchopů a způsobů využívání ovladačů víme, co funguje dobře a co ne.“

Po analýze výsledků uživatelského testování vyvstal další úkol. Zde přišly ke slovu zkušenosti týmu LINAK.

„Několik návrhů vypadalo skutečně slibně. V určitém okamžiku jsme však museli realisticky zvážit, co je z hlediska výroby technicky možné a jak docílit jakési realistické rovnováhy“, konstatuje Anne Stær Møllerová a vysvětluje, jak byl prvotní ovladač HC40 TWIST™ ještě prohnutější.

Ovladač HC40 TWIST™ při pohledu shora odhaluje jedinečný prohnutý tvar.Verze HC40 TWIST™ mají jedinečný prohnutý tvar a dokonale padnou do ruky.
 

„Do konstrukce ovladače TWIST nebylo možné namontovat desku tištěných spojů z ovladače HC40 FRAME. Rozhodli jsme se tedy pro verzi se 14stupňovým prohnutím, která se ukázala jako vyhovující. Stále perfektně padne do ruky – ať už jde o leváky či praváky. Tento příklad potvrzuje, že je vždy nutné usilovat o nalezení dokonalé rovnováhy mezi designem a funkčností.“

HC40 TWIST™ Advanced v pohledu ze strany - zvýraznění prohnutého tvaru.HC40 TWIST™ Advanced v pohledu ze strany - zvýraznění prohnutého tvaru.

Důvody vzniku dvou verzí ovladače HC40
Při analýze dat vyšlo postupně najevo, že spotřebitelé se dělí do dvou velmi odlišných skupin. Jednu tvoří osoby žijící v centru přímořského města, jež milují světlo, poutavý a možná až dráždivý design, zatímco druhá skupina obvykle žije ve vnitrozemských příměstských oblastech a přiklání se spíše k těžšímu a rustikálnějšímu pojetí ložnic. V rámci úsilí o oslovení obou skupin zákazníků se zrodily koncepty ovladačů HC40 FRAME™ a HC40 TWIST™.

„Mezi mnoha prototypy vynikly právě tyto“, konstatuje Søren Xerxes Frahm. „Obvykle se setkáváme s lidmi vstřícnými k novinkám, toužícími vyniknout, ukázat umělecké sklony a vyzkoušet odvážný design, zatímco druhou stejně zajímavou skupinu charakterizuje smysl pro pohodu v důvěrně známém prostředí s útulnou atmosférou.“

Verze FRAME™ proto nabízí solidnější vzhled odpovídající dřevem obloženému interiéru s těžkým nábytkem, zatímco verze HC40 TWIST™ s dvojitým zakřivením dokonale ladí s elegantním designem lůžek v městském prostředí.

HC40 TWIST™ Standard, HC40 TWIST™ Advanced, HC40 FRAME™ Standard a HC40 FRAME™ Advanced.Ovladače skupiny HC40 tvoří verze v provedení Standard a Advanced. Existují tedy celkem 4 typy ručního ovládání.
 

Zaměření na zkušenosti koncových zákazníků
Ovladače HC40 jsou vlajkovou lodí společnosti LINAK, jež usiluje o stanovení nových vývojových standardů na trhu – zejména ve způsobu přesunutí pozornosti od čisté funkčnosti a výkonu k většímu zohlednění zkušeností uživatelů.

Pro návrháře jako Søren Xerxes Frahm existuje často nerovnováha mezi technickým aspektem a designem. Zatímco technický přístup usiluje o trvanlivý produkt s dokonalým výkonem, za dobrý dojem koncového uživatele odpovídá především dobrý design.

„Nedomnívám se, že bych kdy pracoval s firmou, jež by se pevnému jádru technického aspektu věnovala více než společnost LINAK.“ Jsou to skvělí partneři! Pracují usilovně, důkladně a svědomitě. Myslím však, že přinejmenším v některých oblastech by mohli mít užitek ze zvýšené koncentrace na zkušenosti koncových zákazníků a nikoli pouze na ohromující funkčnost. Uživatelé nekupují dokonalý kus techniky a nepořizují si mechaniku... Chtějí zážitek, který jim předměty zprostředkují. A právě zde může dobrý design sehrát rozhodující roli.“ 

 
Ruční ovládání LINAK HC40 TWIST™ pro polohovatelná komfortní lůžka play-icon

Ruční ovládání LINAK HC40 TWIST™ pro polohovatelná komfortní lůžka

Ruční ovládání LINAK HC40 FRAME pro polohovatelná komfortní lůžka play-icon

Ruční ovládání LINAK HC40 FRAME™ pro polohovatelná komfortní lůžka

Soubory

HC40 FRAME™

Toto je nová generace ručních ovladačů pro polohovatelná komfortní lůžka – vytvořených podle vašich přání. Verze HC40 FRAME™ se vzhledově liší od modelu HC40 TWIST™ kovovým rámečkem.

HC40 TWIST™

Toto je nová generace ručních ovladačů pro polohovatelná komfortní lůžka – vytvořená podle vašich přání. Od verzí HC40 FRAME™ se ovladače HC40 TWIST™ liší svým jedinečným zakřiveným tvarem.

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.

Kontaktujte nás