Kontaktujte nás zde
Technika a trendy

Co je skryto pod povrchem – příběh technologie stolů k sezení/stání

Od překvapení na trzích v 90. letech po zažehnutí globálního trendu: pomáháme proměnit kancelářské prostředí. Společnost LINAK jako první v oboru představila svůj revoluční koncept elektricky nastavitelného stolu: V současné době, o 10 milionů systémů elektrických stolů později, je v oboru stále na špici a neúnavně posouvá vpřed hranice inovací, kvality a designu. My vedeme, ostatní následují. Zjistěte podrobnosti – proč jsou stoly k sezení/stání tak úzce propojeny se společností LINAK.

Administrativní pracovník sedící a stojící u kancelářského stolu. DL1: revoluční „elektrická noha“ pro stoly vyvinutá společností LINAK.

Řada designových trendů v průběhu let proměnila kancelářské prostředí, avšak jen málo z nich pozitivně ovlivnilo jednotlivé uživatele v pracovním prostoru takovou měrou, jako elektrické stoly k sezení/stání. Stoly umožňující práci vstoje existují již po staletí, nicméně technologie elektrických stolů k sezení/stání nás provází teprve něco přes 20 let. Různé typy ručně výškově nastavitelných mechanismů na principu čepů, plynových vzpěr, kliček a pneumatických systémů existují již desítky let, avšak pohodlnému stisknutí tlačítka k dosažení lepší ergonomie, zdraví a pohody při práci u stolu se nic nevyrovná.

V jaké době má tedy tato technologie počátky? Začátkem 90. let byla společnost LINAK® rozvíjející se firmou vyrábějící elektrické lineární pohony, avšak v průběhu globální expanze jsme se začali rozrůstat také v obchodních oblastech mimo hranice zdravotnických aplikací. V té době nás oslovili podnikatelé hledající dokonalejší cesty ke zlepšení pracovní ergonomie a pohodlí ve specializovaných oblastech, například při výrobě pracovních stanic pro architekty, techniky a fotografy nebo v oblasti speciálních koupelnových či kuchyňských aplikací.

 

„Vývoj kompletního výškově nastavitelného systému pro stoly se nezrodil z vize velké příležitosti pro společnost LINAK. Vyšel od nás při hledání řešení, které by našim zákazníkům usnadnilo výrobu pracovišť“, konstatuje John Frost, ředitel divize a výkonný viceprezident společnosti LINAK. „Cílem bylo vyřešit dvě potřeby: Usnadnit práci a zlepšit dostupnost.“

Museli jsme proto vyvinout nový produkt určený speciálně pro stoly a využít vlastní zkušenosti, technologie a schopnosti ze stávajících produktových řad. S předchozími zkušenostmi v oblasti paralelních pohonů pro nemocniční lůžka, četných typů kluzných kamenů pro zdravotnické aplikace a historie inovací byla společnost LINAK připravena novým výzvám efektivně čelit.

John Frost
 

„Úkol jsme zadali šesti technikům – třem specialistům na oblast mechaniky a třem odborníkům na zpracování elektroniky. Než jsme se nadáli, měli jsme na stole slibný koncept dvousloupkového elektrického systému s nastavitelnou výškou“, vzpomíná John Frost. „Skutečná inovace nového produktu spočívala ve vztahu mezi motorem, závitovou tyčí a vodicími systémy k zajištění téměř dokonalých třecích tolerancí v celé dráze pohybu. Velmi důležitá byla samozřejmě také estetika designu, avšak jádro funkčnosti se skrývá v technologiích uvnitř sloupku.“

 
 

Překvapení v průmyslovém odvětví

Koncem roku 1998 vzbudila společnost LINAK v odvětví překvapení a uvedla na trh vůbec první kompletně elektricky výškově nastavitelný systém pro stoly. Systém zahrnoval ovládací panel stolu pro snadné nastavení výšky, vyspělý kontrolbox pro plynulý pohyb a revoluční „elektrickou nohu“ s názvem DESKLIFT™ 1 (DL1).

Všechny výrobky, které dnes pokládáme za výškově nastavitelné stoly, byly v roce 1998 naprosto průlomové: Zabudování zvedacích systémů s motory a závitovými tyčemi do sloupků stolů, dosažení plynulého a tichého vertikálního zdvihu a následná integrace v podobě jednoduchého balíčku byly skutečně překvapivými inovacemi.

Po uvedení na trh jsme se zaměřili na podporu zákazníků v přechodu na nové řešení. Společnost LINAK nepředpokládala, jak úspěšně bude tato technologie přijata, zejména v severní Evropě. Poptávka svižně rostla, neboť elektricky výškově nastavitelné systémy pro stoly se rozšířily i mimo průmyslová pracoviště – do kancelářských stolů.

První kompletně elektricky výškově nastavitelný systém pro stoly: ovládací panel, kontrolbox a „elektrické nohy“ od společnosti LINAK.
Vůbec první kompletně elektricky výškově nastavitelný systém pro kancelářské stoly s revoluční „elektrickou nohou“ pro stoly: DL1
 
 

Bezděčné odstartování globálního trendu!

Počátkem druhého milénia se stoly k sezení/stání staly standardem ve Skandinávii a rychle se začaly prosazovat i ve zbytku severní Evropy. Trend elektricky výškově nastavitelných stolů se v Severní Americe projevil jen o málo později, kdy v médiích zarezonovala fráze, že „Sezení je nové kouření“. Zájem o polohovací stoly tak dramaticky vzrostl.

Mnoho výrobců nábytku sdílí se společností LINAK výhody výškově nastavitelných technologií ke zlepšení ergonomie na pracovišti. Úsilím o hledání řešení pro své zákazníky jsme nevědomky pomohli podnítit globální trend – zlepšování kvality života kancelářských pracovníků prostřednictvím ergonomických řešení.

Brožury DL1
 
 

Sloupek DL1 byl před 20 lety špičkovým produktem a jeho aktualizovaná verze je i nadále součástí našeho sortimentu. V současnosti vznikají nové inovativní výrobky LINAK jako například ovladač DPG1C, které opět získávají ocenění za desig, jmenujme například cenu Best in Innovation na veletrhu NeoCon.

Se změnami pracovního stylu se proměňuje i design a funkčnost nábytku. Společnost LINAK má hluboce zakořeněnou „vůli ke změnám“, která jí propůjčuje jedinečnou motivaci přizpůsobit se a zvládat známé i dosud neznámé výzvy. Právě zkušenost s inovacemi v dosud neprozkoumaném terénu je tím, co nás motivuje k neustálému posouvání designu polohovatelného nábytku na vyšší úroveň.

S 10 miliony prodaných systémů elektricky nastavitelných stolů od roku 1998 se potvrdilo, že společnost LINAK v procesu pozitivních změn kancelářského prostředí uspěla – zlepšením kvality života kancelářských pracovníků po celém světě.

DL1
DL1: Páteř prvního stolního systému, jenž společnost LINAK koncem 90. let představila.
 
 

 
Truhlář Herwig Danzer

Počátky partnerství s truhlářem
Může dnes výškově nastavitelný stůl využívající systém DL1 po déle než 20 letech stále fungovat?

Odpověď zní: ano!

V roce 1998 se tesař jménem Herwig Danzer rozhodl vytvořit vlastní výškově nastavitelné pracovní stoly, což byl ve své době nápad velmi futuristický a moderní.
Více informací...

 

 
Neřešte jen kancelářskou ergonomii

Neřešte jen kancelářskou ergonomii!
Nové okolnosti řadu z nás přinutily vyměnit kancelářský stůl za kuchyňský. Ačkoli nás globální události snad již brzy přesunou zpět na pracoviště, práce z domova v nějaké formě pravděpodobně přetrvá. Dr. Mark Benden a Martha Parkerová z centra Texas A&M University Ergo Center nabízejí lidem čelícím výzvám práce z domova v nynější době i v nepříliš vzdálené budoucnosti spoustu tipů a triků.
Více informací...

 

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.