Kontaktujte nás zde
Technika a trendy

Co je skryto pod povrchem – příběh technologie stolů k sezení/stání

Od překvapení na trzích v 90. letech po zažehnutí globálního trendu: pomáháme proměnit kancelářské prostředí. Společnost LINAK jako první v oboru představila svůj revoluční koncept elektricky nastavitelného stolu: V současné době, o více než 10 milionů systémů elektrických stolů později, je v oboru stále na špici a neúnavně posouvá vpřed hranice inovací, kvality a designu. My vedeme, ostatní následují. Zjistěte podrobnosti – proč jsou stoly k sezení/stání tak úzce propojeny se společností LINAK.

Administrativní pracovník sedící a stojící u kancelářského stolu. DL1: revoluční „elektrická noha“ pro stoly vyvinutá společností LINAK.

Řada designových trendů v průběhu let proměnila kancelářské prostředí, avšak jen málo z nich pozitivně ovlivnilo jednotlivé uživatele v pracovním prostoru takovou měrou, jako elektrické stoly k sezení/stání. Stoly umožňující práci vstoje existují již po staletí, avšak technologie elektrických stolů k sezení/stání nás provází teprve něco málo přes dvacet let. Různé typy ručně výškově nastavitelných mechanismů na principu čepů, kliky, plynů a pneumatických systémů existují již desítky let, avšak pohodlnému stisknutí tlačítka k dosažení lepší ergonomie, zdraví a pohody při práci u stolu se nic nevyrovná.

V jaké době má tedy tato technologie počátky? Začátkem 90. let byla společnost LINAK® rozvíjející se firmou vyrábějící elektrické lineární pohony, avšak v průběhu globální expanze jsme se začali rozrůstat také v obchodních oblastech mimo hranice zdravotnických aplikací. V té době nás oslovili podnikatelé hledající dokonalejší cesty ke zlepšení pracovní ergonomie a pohodlí ve specializovaných oblastech, například při výrobě pracovních stanic pro architekty, techniky a fotografy nebo v oblasti speciálních koupelnových či kuchyňských aplikací.

 

„Vývoj kompletního výškově nastavitelného systému pro stoly se nezrodil z vize velké příležitosti pro společnost LINAK. Vyšel od nás při hledání řešení, které by našim zákazníkům usnadnilo vybavení pracovišť“, konstatuje John Frost, ředitel divize a výkonný viceprezident společnosti LINAK. „Cílem bylo vyřešit dvě potřeby: Usnadnit práci a zlepšit dostupnost.“

Museli jsme proto vyvinout nový produkt určený speciálně pro stoly a využít vlastní zkušenosti, technologie a schopnosti ze stávajících produktových řad. S předchozími zkušenostmi v oblasti paralelních pohonů pro nemocniční lůžka, četných typů kluzných kamenů pro zdravotnické aplikace a historie inovací byla společnost LINAK připravena novým výzvám efektivně čelit.

John Frost
 

„Úkol jsme zadali šesti technikům – třem specialistům na oblast mechaniky a třem odborníkům na zpracování elektroniky. Než jsme se nadáli, měli jsme na stole slibný koncept dvousloupkového elektrického systému s nastavitelnou výškou“, vzpomíná John Frost. „Skutečná inovace nového produktu spočívala ve vztahu mezi motorem, závitovou tyčí a vodicími systémy k zajištění téměř dokonalých třecích tolerancí v celé dráze pohybu. Velmi důležitá byla samozřejmě také estetika designu, avšak jádro funkčnosti se skrývá v technologiích uvnitř sloupku.“

 
 

Překvapení v průmyslovém odvětví

Koncem roku 1998 vzbudila společnost LINAK v odvětví překvapení a uvedla na trh svůj vůbec první kompletně elektricky výškově nastavitelný systém pro stoly. Systém zahrnoval ovládací panel pro snadné nastavení výšky, vyspělý kontrolbox pro plynulý pohyb a revoluční „elektrickou nohu“ s názvem DESKLIFT™ 1 (DL1).

Všechny výrobky, které dnes pokládáme za výškově nastavitelné stoly, byly v roce 1998 naprosto průlomové: Zabudování zvedacích systémů s motory a závitovými tyčemi do sloupků stolů, dosažení plynulého a tichého vertikálního zdvihu a následná integrace v podobě jednoduchého balíčku byly skutečně překvapivými inovacemi.

Po uvedení na trh jsme se zaměřili na podporu zákazníků v přechodu na nové řešení.

Společnost LINAK nepředpokládala, jak úspěšně bude tato technologie přijata, zejména v severní Evropě. Poptávka svižně rostla, neboť elektricky výškově nastavitelné systémy pro stoly se rozšířily i mimo průmyslová pracoviště – do kancelářských stolů.

Revoluční systém DL1 od roku 1998: Náš první kompletně elektricky výškově nastavitelný systém pro stoly: ovládací panel, kontrolbox a „elektrické nohy“ LINAK.Náš vůbec první kompletně elektricky výškově nastavitelný systém pro kancelářské stoly s revoluční „elektrickou nohou“ pro stoly: DL1
 
 

Bezděčné odstartování globálního trendu!

Počátkem druhého milénia se stoly k sezení/stání staly standardem ve Skandinávii a rychle se začaly prosazovat i ve zbytku severní Evropy. Trend elektricky výškově nastavitelných stolů se v Severní Americe projevil jen o málo později, kdy v médiích zarezonovala fráze, že „Sezení je novou formou kouření“. Zájem o polohovací stoly tak dramaticky vzrostl.

Mnoho výrobců nábytku sdílí se společností LINAK výhody výškově nastavitelných technologií ke zlepšení ergonomie na pracovišti. Úsilím o hledání řešení pro své zákazníky jsme nevědomky pomohli podnítit globální trend – zlepšování kvality života kancelářských pracovníků prostřednictvím ergonomických řešení.

Brožury DL1
 
 

Sloupek DL1 byl před 25 lety špičkovým produktem a jeho aktualizovaná verze je i nadále součástí naší produktové nabídky. Nové a inovativní produkty LINAK, jako jsou ovládací panely DPI a DPG1C získávají na současných trzích i nadále ocenění za produktový design, kdežto jiné výrobky jsou uznávány z hlediska zákaznického designu – včetně ocenění Best in Innovation na veletrhu NeoCon a zlaté ceny Best of NeoCon za USB nabíječku Desk2Device.

Se změnami pracovního stylu se proměňuje i design a funkčnost nábytku. Společnost LINAK má hluboce zakořeněnou „vůli ke změnám“, která jí propůjčuje jedinečnou motivaci přizpůsobit se a zvládat známé i dosud neznámé výzvy. Právě zkušenost s inovacemi v dosud neprozkoumaném terénu je tím, co nás motivuje k neustálému posouvání designu polohovatelného nábytku na vyšší úroveň.

S více než 10 miliony prodaných systémů elektricky nastavitelných stolů od roku 1998 se potvrdilo, že společnost LINAK v procesu pozitivních změn kancelářského prostředí uspěla – zlepšením kvality života kancelářských pracovníků po celém světě.

DL1: Tento sloupek se stal páteří prvního stolního systému, jenž společnost LINAK® koncem 90. let představila.DL1: Páteř prvního stolního systému, jenž společnost LINAK koncem 90. let představila.
 
 

 
Truhlář Herwig Danzer

Počátky partnerství s truhlářem
Může dnes výškově nastavitelný stůl využívající systém DL1 po déle než 25 letech stále fungovat?

Odpověď zní: ano!

V roce 1998 se tesař jménem Herwig Danzer rozhodl vytvořit vlastní výškově nastavitelné pracovní stoly, což byl ve své době nápad velmi futuristický a moderní.
Více informací...

 

 
Neřešte jen kancelářskou ergonomii

Neřešte jen kancelářskou ergonomii!
Nové okolnosti řadu z nás přinutily vyměnit kancelářský stůl za kuchyňský. Ačkoli nás globální události snad již brzy přesunou zpět na pracoviště, práce z domova v nějaké formě pravděpodobně přetrvá. Dr. Mark Benden a Martha Parkerová z centra Texas A&M University Ergo Center nabízejí lidem čelícím výzvám práce z domova v nynější době i v nepříliš vzdálené budoucnosti spoustu tipů a triků.
Více informací...

 

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.

Kontaktujte nás