Kontaktujte nás zde
Reference

Polohování lineárními pohony LINAK v pícním kombajnu

Elektrické lineární pohony se již dlouho používají k nastavování různých skupin součástí zemědělských strojů. Lineární pohony LINAK upravují polohu zadní desky akcelerátoru výhozu a válců kondicionéru na kukuřici u pícních kombajnů německého výrobce zemědělských strojů KRONE.

Elektrické nastavování lineárními pohony LINAK v pícním kombajnu Krone

Digitalizace a automatizace jsou v zemědělství stále důležitější. Nastavování různých skupin součástí s milimetrovou přesností je v mnoha případech nezbytné. Zemědělské stroje musí zároveň odolávat různorodým podmínkám a pracovat na plný výkon v náročném prostředí. To platí i pro nainstalované součásti.

Použití hydrauliky má v zemědělských strojích dlouhou tradici a pro řadu úloh byla hydraulika jasnou volbou. V posledních desetiletích však elektrické pohony prokázaly schopnost odolávat vibracím, prachu a extrémním teplotám stejně dobře jako hydraulická zařízení. Pro mnohé úlohy jsou elektrické pohony dokonce vhodnější než hydraulické.

V roce 2005 uvedla společnostLINAK® na trh pohon LA36, který je skvěle vybaven pro práci v zemědělských strojích, kde nabízí vysokou třídu ochrany a mimořádnou robustnost. Od té doby společnost LINAK pokračuje v optimalizaci modelu LA36 i všech ostatních pohonů a doplňuje je o nové funkce splňující vysoké požadavky trhu.

 

Vysoké nároky na pohony

Pícní kombajny KRONE BiG X mají rovněž velmi vysoké nároky na pohon. Pohony využívají kinematiku k plynulému nastavení dvou válců kondicionéru na kukuřici. Na jedné straně musí odolávat vysokým silám působícím na válce. Na druhé straně pak umožňují přesné nastavení válců navzdory silným vibracím a otřesům.

„S pracovním záběrem až 10,5 metru dokáže kombajn sklidit až 400 tun za hodinu. To vyžaduje značný výkon a extrémně robustní komponenty,“ vysvětluje Jan Keuter, který je ve společnosti KRONE zodpovědný za elektrické konstrukce. Elektrické nastavování zemědělských strojů je pro něj čím dál důležitější.

„Elektrická řešení konkurují hydraulickým. Hydraulika byla odjakživa k dispozici a je tedy samozřejmým řešením.“ V posledních letech se však stávají standardem také elektrické pohony. „Sběrnice ISOBUS a 50ampérová přípojka jsou standardem prakticky u všech strojů,“ dodává pan Keuter.

S rostoucí úrovní automatizace přinášejí systémy elektrických pohonů výhody. Jan Keuter to potvrzuje: „Pokud se například musíme pohybovat do různých poloh a vyžadujeme přesnou polohovou zpětnou vazbu, je obvykle levnější a především konstrukčně jednodušší použít elektrický pohon.“

Lineární pohon LINAK LA36 zabudovaný do pícního kombajnu Krone
 

Přesně tak je tomu i v případě nastavení dvou válců kondicionéru na kukuřici. Pohony využívají kinematiku k nastavení vzdálenosti mezi dvěma válci. Dosažení optimální polohy válců na drcení kukuřičných zrn je možné pouze využitím přesné polohové zpětné vazby. Umožňují ji potenciometry zabudované v pohonu.

 

Implementace složitých pohybů

„V tomto případě se pohyb pohonu ovládá z řídicího systému kombajnu,“ vysvětluje Jan Keuter. V budoucnu si však dokáže představit použití pohonu s integrovanou řídicí a výkonovou elektronikou. Výhodou je úspora kabelů a odlehčení zátěže řídicího systému. Společnost LINAK nabízí širokou škálu pohonů s vestavěným integrovaným řízením (IC) a výkonovou elektronikou. Pohony poskytují řadu možností ke splnění požadavků na konfiguraci složitých pohybů. Mimo jiné existují rozhraní podporující různé sběrnicové systémy, například LINbus a CAN SAE J1939. S pohony LINAK IC™ je možný paralelní pohyb pohonů i bez externího ovládání. Další výhodou je načítání dat z pohonů.

Tuto skutečnost zdůrazňuje i Jan Keuter: „Služby budou hrát v budoucnu stále důležitější roli. Proto je důležitá možnost sledování stavu strojů. Například teplotu v určitých částech nebo počet cyklů, jež pohon vykonal.“

Přímo nad pohonem k nastavování válců kondicionéru na kukuřici je druhý pohon LINAK, jenž reguluje zadní desku akcelerátoru výhozu. Nastavení zadní desky zúží průsvit výhozu k dosažení delší vzdálenosti, nebo se průsvit rozšíří a vzdálenost výhozu se zkrátí. Přestože druhý pohon působí menší silou, je neustále vystaven extrémním vibracím.

Lineární pohony LINAK polohují válce kondicionéru na kukuřici v pícním kombajnu Krone
 

„Naše stroje a použité komponenty testujeme ve vlastním zkušebním centru. I zde pohony LINAK prokazují svou kvalitu. Jako prémioví dodavatelé chceme používat pouze výrobky nejvyšší kvality a dánský výrobce LINAK tento požadavek již řadu let splňuje,“ uzavírá Jan Keuter.

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.

Kontaktujte nás