Produktová řada německé společnosti Smart Robotics, dceřiné firmy skupiny ESCAD Group v Pfullendorfu, zahrnuje řešení pro intralogistické a lehké robotické systémy. Výsledná řešení jsou založena na produktech Mobile Industrial Robots a společnost Smart Robotics vyvíjí standardizované či zakázkové komponenty pro mobilní roboty MiR. V průmyslových výrobních halách například neexistují žádné standardizované výšky a při přesouvání či přemisťování produktů musí roboti vyrovnávat různé výšky. S transportním robotem logiCON|Lift se požadovaného cíle dosahuje prostřednictvím konstrukce zahrnující elektrický zvedací sloupek LINAK®.
Nejedná se jen o nakládací a vykládací výšky, které se ve výrobních závodech liší. Odlišnosti existují také ve všech výrobních postupech včetně úkolů, jež mají transportní roboti vykonávat. Společnost Smart Robotics nabízí přizpůsobené systémy splňující veškeré požadavky.
„Při navrhování robota logiCON|Lift se ukázala být výzvou konstrukce. K dispozici byly jen minimální instalační rozměry, avšak potřebovali jsme co nejvyšší zdvih. Potřebný zvedací sloupek musel být mimořádně stabilní“, vzpomíná konstruktér robota logiCON|Lift, Daniel Moritz.
Velmi užitečné se ukázalo boční vedení kabelů zvedacího sloupku LINAK LC3. V závislosti na využití bude robot během provozu vystaven prachu a stříkající vodě. Sloupek LC3 s třídou ochrany IPX4 v tomto ohledu stanovené požadavky splňuje. Volitelně se dodává dokonce s třídou krytí IPX6.
Technici společnosti Smart Robotics si před volbou sloupku LC3 LINAK pozorně prohlíželi řadu elektrických zvedacích sloupků dostupných na trhu.
Tým současně testoval dokonce i další možnosti elektrického polohování. Sloupky LC3 představila společnost LINAK v roce 2018 a nabízí je ve třech různých variantách: Se silou v tlaku 4000 N, 5000 N nebo 6000 N. Kompaktní instalační rozměry standardní verze jsou 320 mm s délkou sloupku 400 mm. Tato skutečnost připravuje cestu mnoha možným využitím.

„Zpočátku jsme se snažili zajistit výškové polohování pomocí standardních zvedacích sloupků podobných těm, jaké se používají v nábytkářském sektoru. Rychle se však ukázalo, že tyto výrobky naše požadavky nesplňují“ poznamenává Hendrick Pierburg, projektový manažer společnosti Smart Robotics GmbH.
Skvělé vlastnosti v aspektu stability a kompaktních instalačních rozměrů misku vah nakonec přechýlily ve prospěch zvedacího sloupku LC3. Transportní robot musí s výrobky manipulovat a umisťovat je se značnou přesností, přičemž konstrukce musí být dostatečně stabilní, aby snášela jízdu, přejíždění nerovností a každodenní nároky ve výrobě obecně.
„Příliš výrazné vůle sloupků mají ve většině situací v aplikacích velmi negativní důsledky“, zdůrazňuje pan Pierburg.
Transportní robot lze snadno uvést do provozu a programovat prostřednictvím webového rozhraní. Robot pohybující se v daném prostředí vytváří určitý druh mapy, jež je základem jeho vlastní navigace. Jednotlivé pracovní kroky se pak jednoduše propojí v rozhraní. Pro konstruktéry společnosti Smart Robotics bylo velmi snadné připojit sloupek LC3 přímo k řídícímu systému robota. Polohovou zpětnou vazbu zajišťuje potenciometr a volitelně jsou k dispozici také Hallovy snímače.
„O kvalitách zvedacího sloupku jsme naprosto přesvědčeni.“ Další výraznou výhodou pro většinu aplikací je také nízká hlučnost“, dodává Manuel Kramer, vedoucí oddělení elektrotechniky a podpory ve společnosti Smart Robotics.
Kromě mobilních robotů využívají sloupky LC3 také lehké roboty. Požadavkem bylo pohybovat celým robotickým ramenem za provozu směrem nahoru.

„Zejména v této aplikaci je stabilita velmi důležitá, neboť činnost robota musí probíhat s mimořádnou přesností“, říká Hendrick Pierburg. Při vývoji sloupku LC3 kladla společnost LINAK velký důraz na stabilitu, což znamená, že sloupek lze využít také v aplikacích, jako jsou operační stoly či jiná pokročilá zdravotnická zařízení. Dynamický ohybový moment sloupku až 1400 Nm – staticky až 3000 Nm – spadá do rámce požadavků.