Reference

Společnost Sandvik zlepšuje ergonomii v těžebních zařízeních

Ergonomie získává rostoucí důležitost v oblasti konstrukce a marketingu stavebních a těžebních strojů. Spolehlivé elektrické pohony pomohly švédské společnosti Sandvik Group vylepšit ergonomii – například v podzemních vrtacích soupravách.

Společnost Sandvik Mining and Rock Technology je čelním světovým dodavatelem řešení pro těžební a stavební průmysl. Pohony využívá k nastavování ovládacího panelu v kabině řidiče. Prostředí kabiny tak lze přizpůsobit různým výškám obsluhujícího personálu. Společnost již dlouho patří mezi špičku v oblasti bezpečné konstrukce kabin a nabízí certifikované ocelové a kyselinovzdorné kabiny s ochrannou konstrukcí FOPS/ROPS pro vrtné soupravy. Podzemní vrtné soupravy Sandvik také nabízejí nejvyšší úroveň ochrany a komfortu obsluhy.

Pohodlná ergonomie v těžkém strojírenství
Vrtání se ovládá pomocí ovládacího panelu. Rostoucí význam ergonomie vyžaduje snadnou nastavitelnost panelu v horizontálním i vertikálním směru tak, aby vyhovoval každému pracovníkovi. A protože veškerá obsluha stroje probíhá vsedě nebo vestoje, je potřeba polohování ještě naléhavější. Horizontální nastavení lze snadno provést využitím pomocných vodicích kolejnic, avšak při vertikálním polohování vyžaduje hmotnost panelu podpěrný mechanismus.

„Dříve jsme používali manuální nastavování polohy pomocí šroubu a kliky, což se ale v praxi příliš neosvědčilo. Obsluha se totiž nastavováním ovládacího panelu příliš nezabývala a práce tak probíhala v poněkud nepohodlných polohách“, vzpomíná Mika Väisänen, projektový inženýr oddělení vývoje produktů.

„Pro naši novou podzemní vrtací soupravu Sandvik DD422i jsme proto hledali elektrické řešení výškového polohování panelu. Použití hydrauliky nebo stlačeného vzduchu nepřipadalo v úvahu. Nechtěli jsme do kabiny přidávat další hadice a otvory“.

Rozhodujícími faktory byly kvalita a důvěra v produkt
Řešení elektrického servopohonu LINAK bylo ve společnosti Sandvik podle pana Väisänena zvoleno proto, že bylo pro danou aplikaci vhodné a nevyžadovalo žádné výraznější změny či přepracování konstrukce. Jedná se o ucelené a nákladově efektivní řešení nastavování výšky.

Před zavedením do výroby připravila společnost Sandvik model nové kabiny v reálné velikosti s cílem zajistit vhodnost a funkčnost jednotlivých komponent a systémů. Pohon LA23 byl zvolen pro polohování panelu díky vhodné velikosti, výkonu a třídě krytí IP.

„Ve společnosti Sandvik Mining and Rock Technology je naším cílem dosáhnout nulového poškození (Zero Harm) osob, prostředí, v němž pracujeme, našich zákazníků i našich dodavatelů“, konstatuje Mika Väisänen a pokračuje:

Společnost Sandvik zlepšuje ergonomii v těžebních zařízeních
 

Automatizační a bezpečnostní funkce, jež můžeme u modelů Sandvik DD422i a jiných vrtných souprav nové generace nabídnout, umožňují zajistit optimální pracovní podmínky a vyšší úroveň bezpečnosti. Zlepšená ergonomie jasně svědčí o úsilí společnosti Sandvik rozvíjet a nabízet nejkvalitnější pracovní prostředí ve světě. Správně umístěný pohon tak může mít mnohem větší význam, než by se na první pohled zdálo.“

Mika Väisänen stojící u ovládacího panelu

Mika Väisänen stojící u ovládacího panelu

Princip provozu:

  • Obsluha si zvolí, zda bude pracovat vsedě nebo vestoje a stisknutím tlačítka může panel nastavit do ergonomicky správné výšky
  • Požadovanou výšku nastaví pohon

Pracovní pohodlí a ergonomii zaměstnanců lze snadno vylepšit zapojením pohonů k polohování pedálů, opěrek paží a ovládacího panelu. Příjemnější a bezpečnější pracovní prostředí poskytne obsluze také polohování schůdků, ochranného zábradlí, pracovních či výstražných světel a kamer. 

 


Sandvik je špičková globální technologická skupina zaujímající v celosvětovém měřítku vedoucí pozici ve vybraných oblastech. Vyrábí nástroje a nástrojové systémy pro obrábění kovů, vybavení a nástroje, poskytuje služby a technická řešení pro těžební a stavební průmysl, dodává produkty z ušlechtilých nerezavějících ocelí či speciálních slitin a výrobky pro průmyslové vytápění.

V roce 2016 měla skupina přibližně 43000 zaměstnanců s objemem prodeje ve výši 82 miliard SEK ve více než 150 zemích. Sandvik Mining and Rock Technology je organizační složkou skupiny Sandvik a předním světovým dodavatelem zařízení, nástrojů a servisních či technických řešení pro těžební a stavební průmysl. Společnost Sandvik v Tampere vyrábí povrchové a podzemní vrtací soupravy pro těžební a stavební průmysl.

 

Soubory

Zaostřeno na stavebnictví

V nepříznivém a náročném prostředí odolávají pohony LINAK drsným podmínkám v těžkých staveních strojích.

Zobrazit

TECHLINE – přehled výrobků (česky)

Objevte širokou škálu odolných a výkonných produktů TECHLINE. Zkonstruovány s důrazem na výdrž a odolnost, zvládání náročných úkolů a práci v nepříznivém prostředí.

Zobrazit

Brožura o testování ve společnosti LINAK

Každá součást pohonu je podrobena komplexnímu souboru testů ve zkušebním centru LINAK. Více se dozvíte v této části.

Zobrazit

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.