Společnost se sídlem v Dolním Bavorsku dnes mimo jiné prodává kombajny a čisticí nakladače na cukrovou řepu. Společnost ROPA se na trh s bramborami orientuje již několik let.
Při vývoji dvouřádkového taženého vyorávače brambor Keiler II zůstala společnost ROPA věrna své firemní filozofii a stala se průkopníkem ve svém oboru.
Stupeň automatizace je u tohoto stroje ve srovnání s jinými zařízeními mimořádně vysoký. Kromě řady hydraulických funkcí (jako je automatický posun nápravy nebo automatická regulace přítlaku na hrůbek) přebírají elektrické lineární pohony úlohu nastavování odchylovacích válců, čisticích hřebenů a kartáčových pásů. Sedm elektrických lineárních pohonů LINAK zajišťuje přesný pohyb vyorávače.
Technici ze společnosti ROPA zkonstruovali vyorávač zcela od základů. Dostupnost vysokého počtu možností nastavování k dosažení optimalizace sklizně je zjevně zcela ojedinělá. Řadu prvků lze bez ohledu na rychlost otáček PTO nastavovat hydraulicky. V aplikacích vyžadujících vysokou přesnost polohování se však používají elektrické a nikoli hydraulické pohony.
„Zejména při nastavování s nutností velmi jemného dávkování pohybu, například při polohování odchylovacích válců nebo v průchozích oblastech čisticích prvků jsme zvolili elektrické pohony“, vysvětluje Dr. Rupert Geischeder, zkušený vedoucí divize a osoba odpovídající za kompletní produktovou nabídku vyorávačů brambor.
V této oblasti využití aplikuje společnost ROPA výhradně pohony LA36 LINAK. Jsou charakteristické svým vysokým výkonem, robustností a širokými možnostmi ovládání. Jedním z míst vyžadujících přesné nastavení polohy jsou kartáčové pásy. Kartáčové pásy odstraňují půdu ze sklizených brambor. Přesné elektrické polohování kartáčových pásů zajistí pohodlnou sklizeň ovládáním na dotykovém panelu.
Zaměstnanci pracující na vyorávači brambor mohou elektricky seřizovat kartáčové pásy i další čisticí prvky. Díky neomezeným možnostem plynulého polohování lze odporové lopatky, nezbytné k odstraňování nadzemní části rostliny nastavit tak, aby byly ztráty výnosů minimální i ve chvíli, kdy je nať hustší.
Elektrické pohony musí správně fungovat i v nepříznivém prostředí s výskytem nečistot, prachu, vody a proměnlivé teploty. Odstávka v období sklizně by měla pro farmáře závažné finanční důsledky.
„LINAK nastavuje laťku robustnosti elektrických variabilních pohonů“, vysvětluje Dr. Rupert Geischeder.
Dánský výrobce kladl při vývoji lineárního pohonu LA36 zvláštní důraz na aspekt použití v nepříznivém prostředí. Pohony LA36 splňují požadavky třídy ochrany IP66 v dynamickém stavu a IP69K ve statickém stavu.
„Pohony již používáme a osvědčují se v celé řadě zemědělských aplikací“, dodává Günther Rappl, obchodní manažer společnosti LINAK pro Bavorsko.
Vysokou třídu ochrany splňuje kromě lineárního pohonu LA36 i řada dalších pohonů LINAK. Další speciální vlastností vyorávače brambor ROPA je ovládání pohonu. Nahrazení hydraulického pohonu elektrickým by mělo být co nejjednodušší. To platí také pro výstupní kapacitu počítače.
„Museli jsme splnit určité požadavky této aplikace a ve spolupráci se společností LINAK se nám to povedlo“, stvrzuje Dr. Rupert Geischeder.
Klíčovým slovem je PinControl. Z důvodu složitosti stroje byly výstupy kontrolboxů z velké části obsazené. Bylo tedy nutné umožnit ovládání pohonu (vysouvání/zasouvání) jediným kabelovým ovládáním.
„Vyvinuli jsme vlastní software umožňující ovládání jedním vodičem“, vysvětluje Günther Rappl. „Elektrický pohon tak můžeme ovládat podobně jako hydraulický.“
Elektřina nahrazuje hydrauliku
Kromě robustnosti a přizpůsobeného ovládání nabízejí elektrické pohony ještě další výhody. Důležitou roli hraje například hmotnost. Při implementaci pohybového systému v tak velkém stroji ušetří elektrické řešení v porovnání s hydraulickým cenné kilogramy. Elektrické pohony se také vyznamenávají v oblasti bezúdržbových systémů. Kromě pozitivních vlastností elektrických pohonů přesvědčila společnost ROPA také úzká spolupráce s vývojáři produktů LINAK.
„Rozhodli jsme se využít pohony LINAK, neboť máme značnou důvěru v robustnost produktů a zkušenosti společnosti LINAK s pohybem zemědělských strojů“, uzavírá pan Geischeder.