Kontaktujte nás zde
Reference

Robot Phoenix s technologií LINAK

Pracuje tiše. Je hbitý a váží jen 500 kg. Seznamte se s robotem Phoenix – lehká polní jednotka pro zemědělství budoucnosti. Phoenix pracuje bez řidiče – posouvá hranice možností zahradnických strojů.

Poutač – robot Phoenix s technologií LINAK®

Robot Phoenix, vyvinutý Ústavem zemědělské techniky Univerzity Hohenheim, je univerzální inovativní stroj, jenž 100kg radlicí dokáže přesně odstraňovat například plevel nebo uvolněnou půdu mezi řádky rostlin. 

Na rozdíl od většiny jiných plecích strojů je provoz řízen joystickem. Radlice se pomalu zvedá, Phoenix se přesouvá do další polohy a znovu spouští pracovní příslušenství. Polohovací systém je skryt v zadní části robota a automatické zvedání a spouštění zajistí výkonné pohony LINAK ® LA36 

Volný pohyb a plná funkčnost po celý den
Bateriové napájení pokryje celý osmihodinový pracovní den. Jeden ze tří pohonů LA36 slouží ke zvedání pracovního příslušenství, (4500 N), jeden k jeho naklápění (2600 N) a jeden k posouvání do stran (1700 N). Všechny pohony jsou řízeny prostřednictvím sběrnicového rozhraní CAN. Na konci řádku rostlin může Phoenix pracovní příslušenství nezávisle zvednout, otočit a reagovat přitom na změny. Například ve chvíli, kdy rostliny v řádku nejsou vysazeny rovně. Díky tomu lze provádět přesné plení.

Některé z výhod elektrického řešení
Podle inženýra Davida Reisera, absolventa Univerzity Hohenheim, se za volbou elektrických pohonů LINAK pro tento projekt skrývá celá řada důvodů.

„Bezchybný je například poměr mezi hmotností vozidla a pohonem. Jedná se o elektrické vozidlo napájené baterií. O hydraulickém systému jsme tedy neuvažovali. Lineární pohon navíc nabídne přímé a lineární polohování.“

Podle pana Reisera je hlavní výhodou možnost ovládání prostřednictvím sběrnic CAN pohonů LINAK. Ta je podmínkou interní komunikace robota. Pohon je řízen prostřednictvím sběrnice CAN a dokáže se přesouvat do konkrétní polohy. Programátor tak získá širší možnosti a přesnou kontrolu nad činností systému.

Poutač – robot Phoenix s technologií LINAK®

Ovládání pohonů s milimetrovou přesností také umožňuje ovládání příslušenství systémem automatické výměny. Požadované údaje o poloze se získávají stereokamerou a laserovým skenerem. Získané informace se pak přenášejí k motoru a elektrickým pohonům. 

Podle pana Reisera a Univerzity Hohenheim lze tyto futuristické perspektivy v oblasti zemědělství realizovat v praxi a výsledky v podobě robota Phoenix prezentovat studentům. 

 

„V rámci bakalářských a magisterských prací můžeme provádět výzkum v oblasti robotiky a vyvíjet inovativní řešení. S podporou společnosti LINAK byl vyvinut prototyp pohyblivého rámu, jenž byl již několikrát testován v praxi“, konstatuje pan Reiser.

Elektrická lineární řešení pohonů pro zemědělskou techniku od divize LINAK® TECHLINE® play-icon

Elektrická lineární řešení pohonů pro zemědělskou techniku od divize LINAK TECHLINE

Nerozbitné play-icon

Nerozbitné

Soubory

Zaostřeno na mobilní zemědělství

Tato část popisuje řešení a výhody poskytované společností LINAK zemědělskému průmyslu již déle než 25 let.

Brožura o testování ve společnosti LINAK

Každá součást pohonu je podrobena komplexnímu souboru testů ve zkušebním centru LINAK. Více se dozvíte v této části.

TECHLINE – přehled výrobků (česky)

Objevte širokou škálu odolných a výkonných produktů TECHLINE. Zkonstruovány s důrazem na výdrž a odolnost, zvládání náročných úkolů a práci v nepříznivém prostředí.

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.

Kontaktujte nás