Kontaktujte nás zde
Reference

Zlepšení ergonomie montáže řídicích boxů

Od nenápadných počátků, kdy pan Hartmuth Bauer v roce 1999 založil v německém Brettenu firmu Bauer Systeme, se podnik vyvinul v inovativní a neustále rostoucí společnost zabývající se automatizací strojů a zařízení. Ergonomicky optimalizovaná pracovní stanice Hartmuth Bauer zvyšuje efektivitu: „Způsob práce na montáži řídicích boxů opravdu nebyl nic příjemného.“ Pan Hartmuth Bauer je přesvědčen, že trpí-li někdo v zaměstnání bolestmi zad, nemůže odvádět dobrou práci.

Ergonomické polohování montážního stolu společnosti Bauer Systems s pohony LINAK

Společnost Bauer vyrábí řídicí boxy již déle než dvacet let. Když se firma rozrostla, chtěl pan Bauer zaměstnancům vytvořit ergonomicky optimalizované pracoviště a rozhodl se najít vhodné řešení. Hledání bylo neúspěšné a spíše poněkud skličující. „Rychle jsme si uvědomili, že lidé, kteří stoly navrhovali, nikdy předtím řídicí boxy nemontovali,“ vysvětluje zakladatel podniku. Začal tedy navrhovat vlastní montážní stůl. Vyvinul speciální řešení upevnění montážní desky rychloupínacími svorkami, přičemž bylo důležité, aby se stůl dal naklápět a výškově nastavovat.

 

Elektrické řešení

Elektrické polohování bylo pro Hartmutha Bauera nejlepším řešením. Užitečné však mohlo být jen v případě, že nikdo nezakopává o kabely. Společnost Bauer Systeme tak nabízí montážní stoly s dobíjecími bateriemi a lineárními pohony zajišťujícími výškové polohování a naklápění. „Montážní stoly vyvážíme také na americký trh. Nabízíme tak výrobky s nosností až 500 kg,“ vysvětluje René Alldinger, jednatel a společník firmy, jež má nyní více než 30 zaměstnanců. Pro tak značné zatížení existuje pouze několik lineárních pohonů splňujících požadavky plynulého a přesného polohování. Společnost Bauer Systeme používá výrobky LINAK®.

Dva lineární pohony LINAK LA34 nastavují výšku a náklon ocelového montážního stolu. Pohony LA34 se využívají ve zdravotnictví i v průmyslu. Hladina hluku je nižší než 50 dB (A) (viz DS/EN ISO 3743-1) a díky nosnosti až 10000 N (v tlaku) snadno zvládnou montáž i velmi těžkých řídicích boxů. Možnosti polohování stolu zaměstnancům umožní ergonomický přístup ke všem částem řídicího boxu Díky baterii lze montážní stůl po dílně či v průmyslovém prostředí volně přemisťovat. Oba pohony jsou napájeny lithiovou baterií s kapacitou 73,25 Wh. V kombinaci s kontrolboxem COL50 a ručním ovládáním HB80 vytvoří lineární pohony bezkonkurenční řešení.

Elektrický pohon LINAK LA34 v montážním stole Bauer Systems
 
 

Praktická užitečnost je základem úspěchu

„Neustálý vývoj a zlepšování výrobků je pro nás velmi důležité a vychází především z našich praktických zkušeností,“ konstatuje Hartmuth Bauer. Základem úspěchu montážního stolu je také praktická užitečnost. Počátečním impulsem byla návštěva zákazníka ve firmě Bauer Systeme. Montážního stolu si brzy všimly i další společnosti a produkt si rychle našel odbyt. Nyní se v mnoha společnostech používá více než 3000 montážních stolů.

Nejnovějším produktem společnosti Bauer Systeme je montážní stůl MT1100-HSV. Je vybaven přídavným otočným zařízením umožňujícím přesné vložení montážní desky do rámu řídicího boxu pomocí závitové tyče a kliky. „Na tomto montážním stole dokáže technik vložit montážní desku i bez pomoci. Obvykle k tomu bývají zapotřebí dva až tři lidé,“ vysvětluje René Alldinger.

Elektrický zvedací pohon LINAK v montážním stole Bauer Systems MT1100-HSV
 
 

Elektrický zvedací sloupek v montážním stole

Společnost Bauer Systeme využívá elektrický zvedací sloupek LINAK také ve svém systému EWorkSTATION 4.0. Tento stůl je mobilním výškově nastavitelným ergonomickým pracovištěm k montáži vodičů či konstrukci rozvaděčů. Přidáním volitelného vybavení, jako jsou stojany na monitory, držáky kabelových cívek či jiné součásti, se z něj stává multifunkční stůl. Stůl zvedají dva zvedací sloupky DL6 LINAK, přičemž každý z nich nabízí výkon až 800 N a ke zvedání stolu tak mají dostatečný výkon.

Elektrické polohování pracoviště montážního stolu zajistí ergonomickou pracovní polohu při různých pracovních úkonech. Díky bohatým zkušenostem a rychlé realizaci zajišťuje společnost Bauer Systeme ergonomickou optimalizaci konstrukce řídicích boxů po celém světě.

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.

Kontaktujte nás