Reference

Méně těžké práce ve stavebnictví

Dánská firma Smartlift vyvinula ve spolupráci se společností LINAK® elektrické a bateriové zvedáky umožňující manipulaci s těžkými břemeny (např. se skleněnými tabulemi) o hmotnosti až 600 kg. Ohromným způsobem tak zlepší ergonomii práce dělníkům, kteří obvykle tabule zvedají ručně.

Práce ve stavebnictví byla vždycky fyzicky náročná. Vzhledem k tomu, že žijeme déle a delší dobu setrváváme na trhu práce, roste potřeba omezovat zvedání těžkých břemen. A právě v této oblasti skvělý dánský výrobce vyniká.

Zlepšení ergonomie při zvedání oken
Pokud je potřeba v budově vyměnit okna, musí stavební dělníci často manipulovat s velkými skleněnými díly. Ruční vkládání oken je náročná, nebezpečná a časově náročná práce, jež často vyžaduje hned několik párů rukou. V roce 2004 si ve firmě Smartlift všimli příležitosti, jak při obtížné manipulaci s materiálem využít zvedáky. Zvedáky byly ve spolupráci se společností LINAK vylepšeny a došlo k rozšíření sortimentu.

Přeměna zvedáků v inteligentní zvedáky
Název „Smartlift“ napovídá, že se jedná o zvedáky inteligentní. Zařízení pracuje na principu podtlaku vytvořeného přísavkami přichycenými k přesouvanému břemenu. Předmět pak lze velmi pečlivě a přesně zvednout a umístit na potřebné místo.

Aktuální produktová řada výrobků Smartlift zahrnuje sedm zvedáků – všechny s elektrickými pohony. Každý zvedák je vybaven pěti pohony LINAK, jež zajistí natlačení, zvedání a naklápění břemen při ukládání na místo. V závislosti na modelu dovedou zvedáky manipulovat s břemeny o hmotnosti mezi 200–600 kg. Často se jedná o sklo, avšak zvedáky lze využít i k ukládání jiných fasádních prvků s povrchem umožňujícím podtlakový úchop.

V situacích vyžadujících zvedání ještě těžších břemen využívají zvedáky Smartlift hydrauliku. Podle generálního ředitele společnosti Nicolai Tange Jørgensena jsou však nejžádanějšími modely elektrické zvedáky:

„Jasnými vítězi v kategorii jsou u nás elektrické zvedáky pro zatížení 400 a 600 kg. Zvládnou nejběžnější práce na stavbách“, vysvětluje pan Jørgensen a pokračuje:

„Zjišťujeme, že zákazníci upřednostňují zvedáky bez hydrauliky. S elektrickými pohony se mnohem lépe manipuluje a výměny či opravy jsou snadné. Hydraulická zařízení jsou v očích zákazníků mnohem náročnější.“

Koncentrace na ergonomii zlepšuje pracovní prostředí
Podle Nicolai Tange Jørgensena mají zákazníci řadu důvodů, proč do zvedáků investovat:

„Pracovní prostředí je jasným favoritem mezi mnoha důvody, proč si zákazníci jeden z našich zvedáků vyberou. Zvedáky zvládnou těžké práce a zaměstnanci šetří své fyzické zdraví díky snazší manipulaci s velkými skleněnými tabulemi. Méně námahy se odráží v omezení zdravotních absencí a zvýší spokojenost mezi zaměstnanci.“

Ochrana nejen pro zaměstnance:

„Za rozhodnutím o nákupu zvedáku registrujeme také finanční stránku věci“, konstatuje pan Jørgensen.

„Práce bude časově méně náročná a k umístění skleněné tabule na místo postačí oproti dřívějším dvěma pracovníkům jen jeden zaměstnanec. Další evidentní výhodou je omezení plýtvání – nerozbijeme zkrátka tolik oken jako v případě, kdy s nimi musí manipulovat pouze lidské ruce.“

Zvedáky pro budoucnost využívají řešení LINAK®
Společnost LINAK spolupracuje s firmou Smartlift již od jejího založení v roce 2004. Silné partnerství obou stran je důležité, neboť elektrické pohony jsou podstatnou součástí zvedáků.

„Od samého počátku jsme se rozhodli spolupracovat se společností LINAK, jež nabízela kompletní řešení, které jsme potřebovali. Později intenzita naší spolupráce zesílila, neboť se objevovaly stále nové produkty a příležitosti, díky nimž se naše zvedáky dále zlepšovaly“, konstatuje Nicolai Tange Jørgensen a dodává:

„LINAK je neuvěřitelně flexibilní a pozorná společnost. Nastanou-li obtíže, jsou vždy připraveni přijít s řešením.“

Při dotazu na budoucnost vyjadřuje pan Jørgensen jistotu, že výrobky LINAK nebudou při vytváření nových a zajímavých projektů chybět:

„Se společností LINAK již máme rozpracovány určité zajímavé vývojové projekty. Naším cílem je vytvořit ještě inteligentnější a uživatelsky přívětivější zvedáky pro ty, kdo na jejich používání zatím nejsou zvyklí. Zatím se nacházíme v počátečních fázích vývojových projektů. Věřím však, že spolu vytvoříme něco zcela jedinečného“, uzavírá Nicolai Tange Jørgensen.

Více informací o společnosti Smartlift naleznete na webu www.smartlift.com.

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.