Reference

Dokonalejší sklizeň kukuřice s elektricky nastavitelnými odtrhávacími deskami klasů

Vyšší účinnost a lepší výkon – požadavky na zemědělské stroje neustále rostou. Nová sklízecí aplikace umožnila německé společnosti Geringhoff nabídnout svým zákazníkům řešení maximalizující výnosy plodin.

Společnost Geringhoff, specializující se na výrobu kombajnových adaptérů reagovala na naléhavé požadavky trhu volající po účinnějších sklízecích aplikacích. Výsledný inovativní koncept „Freedom“ je mimo jiné charakteristický zásadním přepracováním sklízecího ústrojí. Díky novému patentovanému designu přiháněcího ústroji Freedom se rostliny velmi šetrně podávají ke vstupu. Řetězy podavače jsou nakloněny, což vede k optimalizaci procesu podávání a maximalizaci výnosů.

Přechod od hydraulického na elektrické řešení
Další zvláštností nového sklízecího ústrojí jsou odtrhávací desky klasů. Ty se už nenastavují hydraulicky, nýbrž elektrickým systémem. Sklízecí ústrojí se nastavuje pomocí elektrického pohonu LA36 LINAK®.

Dokonalejší sklizeň kukuřice s elektricky nastavitelnými odtrhávacími deskami klasů

Nakloněné řetězy podavače sklízecího ústrojí vylepšují úchop rostlin. Řidič kombajnu musí v závislosti na velikosti kukuřičného klasu nastavovat šířku štěrbiny mezi deskami. Pro nastavení je rozhodující poměr tloušťky pístu a zadní části.
Seřízení maximalizuje výnosy a zamezuje blokování sklízecího ústrojí. 

 

V jiných adaptérech ke sklizni kukuřice se odtrhávací desky klasů nastavují pomocí jednočinného hydraulického systému. Vzhledem k velké (až 12metrové) šířce adaptéru Freedom však jediný hydraulický systém nestačí. Proto konstruktéři společnosti Geringhoff hledali k hydraulickému nastavování nějakou alternativu.

„Pro elektrickou verzi jsme se rozhodli kvůli mnoha výhodám“, vysvětluje André Hemmesmann, vedoucí týmu vývoje a designu ve společnosti Geringhoff. Důležitým argumentem ve prospěch použití elektrických pohonů byla podle něj jednoduchost systému. 

„Při použití jednoho či více hydraulických válců musí být k zajištění správné polohy u hydraulického vedení uloženo ještě signální vedení. V případě elektrického pohonu postačí jen jednoduchý kabel“.

Žádné další pohony nejsou zapotřebí
A při použití elektrických pohonů nejsou vyžadovány žádné další ventily. U nového systému musí být navázáno pouze síťové připojení.

„Absence nutnosti využívat hydrauliku k nastavování odtrhávacích desek klasů je velmi výhodná. Po připojení k našemu vlastnímu řídícímu systému se celek stává soběstačným“, vysvětluje pan Hemmesmann.

Použitím elektrického systému lze spouštět naprogramovanou rutinu, jež při zablokování odtrhávací desky klasů krátce rozevře a zase je uzavře.

Proč si společnost Geringhoff zvolila řešení LINAK
Podle André Hemmesmanna byla důvodem rozhodnutí společnosti Geringhoff pro pohony LINAK v neposlední řadě také proslulá robustnost těchto systémů.

„Kyseliny z plodin, prach, nečistoty a voda mohou pohony zablokovat. Systém jsme dva roky testovali a se spolehlivostí jsme velmi spokojeni“, konstatuje pan Hemmesmann a dochází k závěru:

„Elektrický systém umožňuje mnohem více. Do budoucna si dovedeme představit mnohé.“

Budoucnost zemědělství závisí na automatizaci
Klíčovým slovem je automatizace. Například při odpovídajícím naprogramování lze odtrhávací desky klasů po každém cyklu rychle rozevřít a zase uzavřít, aby se zamezilo případnému zablokování. Možné by bylo také využít dodatečný senzorový systém pro trvalé zajištění optimálního nastavení.

Důležitou výhodou servopohonů LINAK je volitelné integrované řízení (IC). Díky IC lze pohony snadno programovat a integrovat do stávajících systémů. Pohon obdrží řídicí příkaz a o vše ostatní se postará elektronika. Společnost LINAK nabízí pohony IC v různých konfiguračních úrovních a s různými možnostmi. K dispozici jsou také varianty pro sběrnici CAN.


Informace o společnosti Geringhoff
Společnost Geringhoff byla založena v roce 1880 a v průběhu let se specializovala na oblast výroby kombajnových adaptérů. Tento rodinný podnik začínal jako kovárna a zabýval se obchodováním se zemědělskými stroji. O 135 let později je společnost Carl Geringhoff Vertriebsgesellschaft mbH & Co. KG moderním a mezinárodně orientovaným rodinným strojírenským podnikem, jenž řídí již pátá generace rodiny Geringshoffů.

Výroba probíhá na různých místech. Sídlo firmy se nachází v německém Ahlenu. Jeden z výrobních závodů je umístěn v St. Cloud ve státě Minnesota, jenž vyrábí sklízecí příslušenství pro severoamerický trh.

Elektrická lineární řešení pohonů pro zemědělskou techniku od divize LINAK® TECHLINE® play-icon

Elektrická lineární řešení pohonů pro zemědělskou techniku od divize LINAK TECHLINE

Pohyb pro budoucnost – pohony s integrovaným řízením play-icon

Pohyb pro budoucnost – pohony s integrovaným řízením

Soubory

Zaostřeno na mobilní zemědělství

Tato část popisuje řešení a výhody poskytované společností LINAK zemědělskému průmyslu již déle než 25 let.

Zobrazit

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.