Kontaktujte nás zde

 

Funkce elektroniky v průmyslovém elektrickém pohonu


Zde naleznete informace o elektronice a jejích funkcích souvisejících s výkonem průmyslových lineárních elektrických pohonů LINAK®. Získejte informace o elektronice s integrovaným řízením, komunikací prostřednictvím sběrnice BUS a společných funkcích.

Zjistěte, jak je řízeno polohování a systém plynulého rozběhu a dojezdu pohonu. Dozvíte se, jak může měření hodnoty proudu a teploty chránit pohon i průmyslové stroje, v nichž je namontován. Získejte více informací o ochraně EMC (elektromagnetická kompatibilita) a základní funkčnosti H-můstku. Náš expert Hunter Stephenson vám ve videu objasní základní informace.

Jaká je základní funkce H-můstku?

Řízení pohonu je založeno na integrovaném regulátoru neboli H-můstku, jenž mění polaritu napětí na stejnosměrném motoru. Zde můžete využít výhody nízkoproudého spínání, neboť vysoký digitální signál o hodnotě pouze několika mA pohon spustí.

Integrovaný H-můstek umožňuje řadu možností elektronického ovládání, například rychlosti a náběhu.

Toto je H-můstek a uprostřed se nachází připojení napájení ke kladným a záporným svorkám motoru. Ke zdroji napájení v horní a dolní části H-můstku jsou připojeny čtyři spínače, v tomto případě tranzistory. Tyto tranzistory nahrazují funkci mechanických relé. H-můstek řídí zásuvné a výsuvné pohyby pohonu poměrně jednoduchým způsobem. Při zapnutém napájení musí být aktivovány dva tranzistory, aby proud tekl diagonálně kolem přípojky motoru a motor běžel jedním směrem. Ke změně směru je třeba změnit tok proudu deaktivací dvou dříve aktivovaných tranzistorů a aktivací dalších dvou.

Obrázek H-můstku se sepnutými spínači 1 a 4

Při sepnutí spínačů 1 a 4 budete mít kladný pól připojen na levé straně motoru a záporný na straně druhé a motor se roztočí jedním směrem.

 

Obrázek H-můstku se sepnutými spínači 2 a 3

Při sepnutí spínačů 2 a 3 budete mít kladný pól připojen vpravo na motoru, záporný vlevo a motor se roztočí opačným směrem.

 

Jak zajistit přesné polohování pohonu?

Jednou z nejdůležitějších informací o pohonu je jeho aktuální poloha. K určení fyzické polohy lineárního pohonu řízeného základní deskou slouží Hallovy senzory, které otáčením závitové tyče získávají impulzy.

Tradičně bývaly na každém konci závitové tyče namontovány elektrické spínače kalibrující polohovací systém při každém dosažení fyzického koncového dorazu. K zajištění spolehlivé polohové zpětné vazby pohonu bylo nutné, aby byl pravidelně aktivován alespoň jeden z těchto koncových spínačů. Jinak by se polohová zpětná vazba mohla časem měnit v důsledku chybějících Hallových impulzů, zejména při vypnutí napájení.

Z důvodu tohoto omezení by aplikace, v nichž pohon nevyužívá celou délku zdvihu, mohly časem poskytovat nepřesnou polohovou zpětnou vazbu.

Nový princip inicializace, vyvinutý společností LINAK®, změnil způsob inicializace lineárního pohybu. Využívá malý magnet umístěný v matici závitové tyče. Magnet se pohybuje kolem dvou Hallových senzorů na desce elektroniky pohonu umístěných na začátku délky zdvihu v tzv. nulovém bodě. Senzory reagují na průchod magnetu v matici závitové tyče, čímž vytvářejí dva Hallovy signály. Mikroprocesor zkontroluje průnik obou magnetických polí a použije jej jako referenční bod k inicializaci.

Které vlastnosti desek s elektronikou pomáhají chránit strojní zařízení?

Strojní zařízení vybavené průmyslovým pohonem LINAK® pomáhá chránit řada funkcí základních desek. Pulzní signál zabezpečuje správnou funkci elektroniky a funkce plynulého rozběhu a dojezdu snižuje mechanické namáhání strojního zařízení i pohonu. Tato funkce je řízena vzestupem signálu řízení motoru PWM a funguje obdobně jako postupné uvolňování spojky v automobilu.

Měření proudu a teploty chrání elektroniku základní desky a pomáhá zajistit spolehlivý výkon pohonu. Mikrořadič měří proud procházející H-můstkem a překročí-li hodnota proudu předdefinovanou úroveň, vypne se napájení. Senzory monitorují teplotu H-můstku i teplotu prostředí v krytu pohonu a provoz zastaví dříve, než teplota dosáhne škodlivé úrovně.

K ochraně EMC je základní deska pohonu vybavena funkcí ochrany proti přepětí a ochranou proti přepólování. Úroveň přepětí pro průmyslové pohony LINAK je předdefinována na hodnotu 45 voltů. Jestliže napěťová špička tuto úroveň překročí, základní deska systém vypne. Ochrana proti přepólování zabezpečuje pohon před poškozením v případě nesprávného připojení napájení.

Víte, že...

Pohon s integrovaným řízením omezuje počet externích komponent a potřebu zajistit si nezávislého dodavatele výkonové elektroniky. Nabízí také širokou škálu snadno použitelných rozhraní pro váš proces návrhu a integrace – včetně složitých systémů.

Díky integrovaným rozhraním přikročíte rychleji k procesu návrhu pohybu pohonu a díky možnostem zadání více než jen jednoduchého lineárního pohybu snáze využijete plný potenciál produktu. Ať už jsou vaše požadavky na aplikaci základní nebo pokročilé, volba pohonu s řízením IC Integrated Controller™ je zkrátka chytrým tahem.

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.

Kontaktujte nás