Reference

Nové iniciativy pomáhají nemocnicím účinně bojovat proti bakteriím

V posledních letech se dánské nemocnice výrazněji zaměřily na hygienu. Před několika lety byla regionální nemocnice v Horsens nazvána „inovační nemocnicí“. Nežádoucím bakteriím zde byl vyhlášen tuhý boj.

V Dánsku každoročně  podlehne nemocničním infekcím přibližně 3000 osob. Tento počet je 18krát vyšší, než počet osob usmrcených při dopravních nehodách. V regionální nemocnici v dánském Horsens se tomuto problému snaží čelit.

Boj proti nebezpečným bakteriím
Vítejte na dlouhých chodbách v suterénu nemocnice, kde celý příběh začíná. Je tu živo, neboť zde pracují někteří nemocniční zaměstnanci pečující o plynulý každodenní provoz. Za dvojitými dveřmi se skrývá nemocniční mycí tunel, což je pokročilý automatický mycí systém k čištění nejrůznějších předmětů: od lůžek až po stropní panely operačních sálů. Mycí tunel je jen jednou z mnoha iniciativ zvyšování hygieny v této regionální nemocnici.

Po 17 letech zkušeností s čištěním v nemocnicích a masných provozech se stal Søren Møller servisním manažerem v regionální nemocnici v Horsens, kde pracuje již 21 let. V roce 2015 se rozhodl zakoupit mycí tunel.

„Vše začalo zavedením ručního mycího systému a všechno bylo připraveno. Když jsme však lůžko zavěsili, bylo zřejmé, že ruční mytí nebude možné uspokojivě provést. Začali jsme se tedy poohlížet po strojích“, vzpomíná Søren Møller a pokračuje:

„Vytvořili jsme nabídku obsahující specifikace našich požadavků na objem vody, mýdla, elektřiny a dobu mytí na základě 15000 čištění ročně. Porovnali jsme různé výsledky a zvolili samozřejmě nejlépe vyhovující řešení. Jsme nadšeni otevírajícími se příležitostmi a na mycí tunel se již přišla podívat spousta osob z jiných regionů a nemocnic.“

Vysoké nároky na omyvatelnost
Když Søren Møller začal zkoumat možnosti na trhu, hledal vlastně jen myčku lůžek. Brzy však bylo zřejmé, že nové zařízení může být užitečné i v mnoha dalších oblastech. Proto se nemocnice v souvislosti s rozšiřováním kapacit rozhodla investovat do dalšího stroje.

„Zaměřujeme se na fakt, že pomůcky a materiály budou moci strojem do budoucna procházet, neboť čištění touto metodou je mnohem účinnější. V tunelu se vyčistí řada předmětů, jež dříve čistitelné nebyly, nebo bylo nutné čistit je ručně. V současné době čistíme v mycím tunelu několik různých předmětů a uvedeme-li do provozu další stroj, možnosti se dozajista rozšíří.“

Nemocniční lůžko v mycím tunelu regionální nemocnice v Horsens
Nemocniční lůžko v mycím tunelu regionální nemocnice v Horsens

Lůžka v regionální nemocnici v Horsens jsou vybavena systémy pohonů LINAK, díky nimž mohou být přizpůsobována potřebám jednotlivých pacientů. Těmito systémy jsou vybaveny i jiné pomůcky, a protože rovněž procházejí čištěním v mycím tunelu, klade na ně nemocnice vyšší nároky, zdůrazňuje Søren Møller.

„Omyvatelnost systémů LINAK je absolutní nutností. Nikdy bychom nezakoupili lůžka ani pomůcky, pokud by nebyly omyvatelné. Všechny prvky lůžka musí být omyvatelné v mycím tunelu. Jinak to ani není myslitelné. Dříve se lůžka myla ručně, avšak dosáhnout uspokojivých výsledků nebylo snadné. Z hygienického hlediska je tedy zřejmé, že čištění vybavení v mycím tunelu je obrovská výhoda“ říká Søren Møller a doplňuje: 

„Řádná hygiena je vyžadována zákony. Dodržujeme nemocniční zásady bezpečnosti pro pacienty a mimo jiné se zaměřujeme se předcházení přenášení infekcí na pacienty. Dodržujeme také národní hygienické pokyny pro infekci dánského výzkumného ústavu pracujícího pod hlavičkou dánského ministerstva zdravotnictví (Statens Serum Institut). Čtyřikrát ročně například kontrolujeme 250 pokojů v souladu s normou INSTA800, jež je obecným severským standardem vyhodnocování kvality čištění. Ujišťujeme se tak, zda čištění probíhá opravdu řádně.“

Větší důraz na zlepšení hygieny
Při mytí lůžek a pomůcek však Søren Møller nevidí nástrahy jenom v otázkách hygieny. V horsenské nemocnici se čištěním podle pole působnosti pečlivě pověřují osoby z řad obsluhujícího i ošetřujícího personálu. Tento přístup vyžaduje, aby si obě strany neustále uvědomovaly, kdo za co odpovídá. Všechny požadavky tak dokážeme uspokojivě řešit a ošetřující personál je rozumně využíván.

Hlavním rozdílem, jenž Søren Møller podle svých slov za posledních 10 let zaznamenal, je zvýšení zaměření na hygienu v nemocnicích. „Při rozhodování o nákupu výrobků mám dnes na paměti především jejich čistitelnost. Musíme být schopni efektivně vyčistit všechny kouty a štěrbiny předmětů. V opačném případě nejsou bohužel k používání v nemocnici vhodné“, objasňuje Søren Møller. 

Søren Møller – servisní manažer
Søren Møller – servisní manažer

 

Omyvatelnost ve společnosti LINAK
Jako vývojář a výrobce systémů elektrických pohonů světové třídy pro nemocniční aplikace vnímá společnost LINAK povinnost podporovat zlepšování hygieny. 

Řešení pohonů LINAK samozřejmě splňují všechny mezinárodní normy a standardy omyvatelnosti. Některé z našich produktů však vyhovují ještě vyšším nárokům, neboť naše testy výrazně překračují požadavky předepsané normou z roku 2017.

Splnění těchto přísných požadavků označujeme slovy LINAK IPX6 Washable DURA™

 

 
LINAK IPX6 Washable DURA™ play-icon

LINAK IPX6 Washable DURA™

Posun ve standardech pro omyvatelné aplikace play-icon

Posun ve standardech pro omyvatelné aplikace

Soubory

Leták LINAK IPX6 Washable DURA™

Omyvatelnost je součástí moderního zdravotnictví. LINAK IPX6 Washable DURA™ pro polohovatelné nemocniční a pečovatelské nemocniční vybavení – vyšší úroveň čistoty.

Zobrazit

MEDLINE & CARELINE – přehled výrobků

Prozkoumejte širokou škálu inovativních výrobků MEDLINE & CARELINE, jež vám pomohou vylepšit vaše nemocniční a zdravotnické vybavení.

Zobrazit

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.