Kontaktujte nás zde
Technika a trendy

Lze najít správnou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem?

Jak se vám daří zanechat práci v kanceláři, abyste se mohli stoprocentně věnovat rodině? Je to vlastně vůbec možné, když stále více lidí objevuje výhody práce z domova? Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je dnes jedním z nejčastěji skloňovaných slov a společnost LINAK se v článku k tomuto trendu vyjadřuje.

Žena v domácí kanceláři

Nejprve je důležité zdůraznit, že správná rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je velmi individuální – vaše pojetí rovnováhy může být pro vašeho nejbližšího spolupracovníka nevyvážeností. Hovoříme-li o tradiční definici rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem, jedná se o míru upřednostnění osobních a pracovních aktivit v životě jednotlivce a míru aktivit souvisejících s prací doma.

V uplynulých letech byl kladen zvýšený důraz na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Moderní technologie zaměstnancům výrazně usnadnily trvalý kontakt s pracovním prostředím a rozdíly mezi pracovním a osobním životem mizí. Práce z domova je stále běžnější, což má pozitivní dopad na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem mnoha zaměstnanců.

 

Je rovnováha mezi pracovním a soukromým životem jen iluzí?

V roce 2018 vydal dánský filozof a podnikatel Morten Albæk knihu, v níž upozornil na rostoucí problém hledání rovnováhy. Podle Mortena Albæka je iluzí, hledáme-li takzvanou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a domníváme se přitom, že se dokážeme rozdělit na pracující osobu, osobu trávící volný čas a osobu pečující o rodinu. Autor tvrdí, že jsme jedinou integrální lidskou bytostí s jedním životem a čas, jenž máme k dispozici, je tentýž – bez ohledu na to, jak s ním naložíme. Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je tak podle Mortena Albæka ve skutečnosti otázkou spojení všech „našich osob“ do jediné – s přijetím skutečnosti, že jednotlivé faktory každé z nich ovlivňují i ty ostatní.

Prolínání lidských osobností
 

Možná má autor pravdu, avšak průzkum společnosti Gartner ukazuje, že američtí zaměstnanci si obecně více cení dobré rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem než zdravotnických benefitů nabízených zaměstnavatelem. 72 % zaměstnanců pokládá při hledání nového zaměstnání rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem za velmi důležitou. Mělo to být varovným signálem pro společnosti, jež se domnívají, že k udržení zaměstnanců postačí pouze zajímavý balíček zdravotní péče.

 

Dopad rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem

Hovoříme-li o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem, bereme v potaz několik faktorů. V prvé řadě může být rozhodující flexibilitahybridního pracoviště. 73 % amerických zaměstnanců pracujících z domova, tvrdí, že se jim lépe daří sladit pracovní a soukromý život ve srovnání s dobou, kdy působili na pracovišti. Nejčastěji uváděným důvodem bylo více času stráveného s rodinou. Respondenti dále uvedli, že práce z domova umožňuje lepší soulad mezi osobním a pracovním životem. Jsou produktivnější díky nižší míře vyrušování, větší soustředěnosti a klidnějšímu pracovnímu prostředí.

Dalším důležitým faktorem pro rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem je otázka zachování zdraví při práci. Špatná rovnováha mezi pracovním a soukromým životem a dlouhá pracovní doba v kanceláři mohou negativně ovlivňovat zdraví. Zohlednit je třeba také ergonomii práce. Trpíte-li bolestmi vyvolanými polohou při práci, dojde pravděpodobně k ovlivnění i vašeho osobního života. Dbejte, abyste tělo nezatěžovali nesprávným chováním či zanedbáváním pohybu. Výškově nastavitelný stůl má pro administrativní pracovníky značný význam – ať už pracují z domova nebo v kanceláři.

Stůl k sezení/stání v domácí kanceláři
 

Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem ve světě

Rozhlédneme-li se po světě, zjistíme, že ve spokojenosti s každodenní rovnováhou mezi pracovním a soukromým životem existují obrovské rozdíly. Skutečnými mistry v rovnováze mezi pracovním a soukromým životem jsou nizozemští zaměstnanci, kteří v ukazateli OECD Better Life Index získali působivých 9,5 bodů z 10 možných. Na druhém místě se umístila Itálie a na třetím Dánsko se známkou 9 z 10. Přitom však 60 % Američanů uvádí, že jejich pracovní a soukromý život není příliš sladěn, zejména vinou nedostatečného rozdělení pracovního a soukromého života. Američtí pracovníci tak vykazují 12. nejhorší rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem ze všech zemí zahrnutých do studie.

 

Jak dosáhnout dobré rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem

Jak již bylo řečeno, rozdělení na pracující osobu a osobu v domácnosti může být obtížné či dokonce nemožné a není pochyb, že míra komplikovanosti takového rozdělení velmi závisí na typu práce. Přesto však lze provést určité kroky k dosažení životní rovnováhy.

  • Zpočátku si budete muset přiznat, že dosáhnout všeho najednou prostě nelze. Budete muset provést určitá rozhodnutí k vytvoření rovnováhy v každodenním životě. 
  • Promluvte si s nadřízeným a kolegy, abyste svá očekávání sladili. Stanovte si hranice, kdy pracujete a kdy ne. Otázkou může být vyřizování e-mailů a telefonátů mimo pracovní dobu či doba, kdy v práci nejste z důvodu dovolené nebo nemoci. 
  • Žijete-li v partnerském vztahu, bude důležité projednat vhodná řešení s ohledem na práci a zdroje druhé osoby. Bude vhodné najít společnou řeč, která vám oběma vyhovuje. Vytvoříte si tak postupy pro společné řešení praktických záležitostí každodenního života. 
  • Udělejte si čas na sebe a vlastní koníčky.
  • Dopřejte si kvalitní spánek. 
  • Máte-li domácí kancelář, dbejte na její oddělení od zbytku domu, abyste mohli „odejít z kanceláře“, i když jste doma. 
  • Dbejte také, aby byla kancelář zařízena pohodlně, příjemně a aby během dne umožňovala změny pracovní polohy. Více informací o důležitosti zdravého pracovního dne najdete zde
Zvýšení produktivity v zaměstnání play-icon

Zvýšení produktivity v zaměstnání

Pohyb je život play-icon

Pohyb je život

6 tipů pro ergonomicky vylepšený pracovní den s produkty LINAK play-icon

6 tipů pro ergonomicky vylepšený pracovní den s produkty LINAK

Pravidelné cvičení nestačí play-icon

Pravidelné cvičení nestačí

Soubory

POHYB – stoly k sezení/stání zvyšují pracovní výkon

Omezte množství zdravotních absencí a vytvořte moderní kancelářské prostředí s elektrickými stoly k sezení/stání. Atraktivní investice pro zaměstnavatele a jejich zaměstnance.

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.

Kontaktujte nás