Reference

Inovace a funkčnost výškově nastavitelných jídelních stolů

Výškově nastavitelný jídelní stůl využívající řešení s pohony a baterií LINAK představuje nový produkt dánské společnosti Skovby Møbelfabrik.

Od svého založení v roce 1933 prošla společnost Skovby Møbelfabrik vývojem od malé obchodní firmy dodávající nábytek a vybavení na objednávku do pozice globální značky v oblasti jídelního nábytku.

Inovace, funkčnost a využívání nových technologií jsou pro společnost se špičkovou pověstí reakcí na potřeby zákazníků důležitými faktory. Nedávným přírůstkem je výškově nastavitelný jídelní stůl využívající řešení s pohony a baterií LINAK.

Když Thorvald Rasmussen založil v roce 1933 truhlářství, byla výchozím bodem podniku výroba na objednávku a dodávání vybavení. Poptávka rostla a v padesátých letech byla zahájena sériová výroba nábytku, jež se později soustředila výhradně na jídelní nábytek.

Mezinárodní zájem o dánský design a vzkvétající americká ekonomika šedesátých letech vytvořily základ současného globálního podniku Prebena a Jørgena Rasmussenových. Oba bratři z třetí generace rodinného podniku společnost stále řídí v dánské centrály ve Skovby.

Kreativní a estetickou řadu výrobků Skovby má na starosti architekt Per Hånsbæk, jenž s firmou spolupracuje již déle než 25 let.

Inovace a funkčnost výškově nastavitelných jídelních stolů – Preben a Jørgen

Bratři Preben a Jørgen Rasmussenovi jsou třetí generací vlastníků rodinné firmy, kterou stále řídí v sídle společnosti ve městě Skovby.

Od jídelny po kuchyňský a jídelní prostor
Jídelny byly hlavní oblasti zájmu firmy Skovby. Od padesátých let minulého se jídelny transformovaly do sjednocených prostor s kuchyněmi, jež se staly místem stolování a současně obývacím i pracovním prostorem celé rodiny.

Společnost Skovby se snaží tento vývoj sledovat. Preben Rasmussen vysvětluje:
Potřeby spotřebitelů se mění. Abychom zůstali konkurenceschopní, vyvíjíme stoly s funkcemi, jež na proměnlivé potřeby reagují. Nemáme obavy z technologií a pečlivě se soustředíme na způsoby, jak na potřeby zákazníků novými technologiemi reagovat.“

Výsledkem zaměření společnosti Skovby na tento vývoj je několik patentovaných řešení rozšíření pro jídelní stoly a multifunkční nábytek pro domácnost.


Integrace nové technologie
S výškově nastavitelným jídelním stolem Skovby SM30 firma uskutečnila další krok k získání náskoku před konkurencí. Stůl byl navržen s použitím řešení pohonu a baterie LINAK k polohování stolu nahoru a dolů. Přepínač na stole je také programovatelný a umožňuje ukládat oblíbená nastavení.

Integraci technologie LINAK do konstrukce komentuje Jørgen Rasmussen takto:
Výšková nastavitelnost a ergonomie jsou patrné již na pracovištích a dalším krokem bude rozšiřování ergonomie do domácností. Lidé o stůl prezentovaný na výstavách projevili velký zájem. Je tedy zřejmé, že zde existuje potenciál. Nová technologie samozřejmě znamená také cenový skok. V současné době lze výrobek označit za špičkový. Vzhledem proměnám spotřebních vzorců se však spotřebitelé postupně stávají stále více otevřenějšími vůči novým technologiím, takže se domníváme, že trhy budou vůči podobným řešením otevřenější.“

Jídelní stůl kombinující estetiku s funkčností
Propojený kuchyňský a jídelní prostor sehrává v dnešních domácnostech ústřední roli a stává se místem společného života a trávení času. Vyvstávají tak možnosti přidávat k jídelním stolům nové funkce, což je výzva, kterou společnost Skovby přijímá.

Výsledkem je jídelní stůl Skovby SM30. Per Hånsbæk komentuje koncept stolu:
Pracujeme s konceptem víceúčelového nábytku. Přemýšleli jsme o tom, jaké funkce by měl mít špičkový kuchyňský a jídelní stůl, neboť kuchyň s jídelnou hrají v domě stále důležitější roli. Staly se rodinnou jídelnou, pracovním prostorem pro dospělé a herním prostorem dětí. Díky integrované výškové polohovatelnosti a rozšiřitelností lze stůl používat k nejrůznějším účelům.“

Stůl musel splňovat standardy funkčnosti, estetiky a designu společnosti Skovby. Per Hånsbæk vysvětluje:
Konstrukce musela být mezinárodně orientovaná a musela splňovat naše normy. Integrace technologií do konstrukce představuje nové výzvy. Skovby je například synonymem rozšiřování a tato funkce by tedy měla být do konstrukce také začleněna. V kombinaci s pohony a akumulátorem tento krok představoval určité problémy se stabilitou, jež byly vyřešeny vývojem stolu se základnou, jež se v mnoha zemích stala známou a oblíbenou.“

Ambiciózní spolupráce na inovacích
Společnost Skovby používání technologií pevně důvěřuje a našla zde společnou řeč s firmou LINAK, která chtěla být aktivním partnerem při vývoji nových inovativních řešení nábytku pro bydlení. Příběh společností LINAK a Skovby vlastně datuje do počátku 90. let, kdy společně vyvinuly plně automatizovaný stůl s pohony pro použití na veletrzích. V roce 2011 byla spolupráce obnovena a společným úsilím vznikl konferenční stolek SM236 s výškově nastavitelným řešením, díky němuž bylo možné výšku zdvojnásobit na velikost menšího jídelního stolu určeného pro byty s omezeným prostorem. S posledním přírůstkem v podobě jídelního stolu Skovby SM30 si pohony LINAK nakonec našly cestu k jádru podnikání společnosti Skovby.

Preben Rasmussen komentuje partnerství obou firem:
Používat komponenty vyvinuté a vyráběné v Dánsku je důležité, neboť jsou pro nás synonymem kvality. Dobře zavedená dánská společnost LINAK je proto ideálním partnerem. Podle našich zkušeností nabízí odolné výrobky, což nám pomůže udržet nízké náklady na poprodejní služby po celém světě.“

Ke spolupráci se společností LINAK Per Hånsbæk dodává:
Společnost LINAK se do projektu plně zapojila jako aktivním partner. Výsledkem byly vynikající podmínky k dialogu se zodpovězením všech otázek a začleněním řešení do následných procesů.“

Výsledná podoba jídelního stolu Skovby SM30 svědčí o fungování spolupráce společností Skovby a LINAK a o tom, jak lze technologii pohonů skloubit s designem k rozšíření využití jídelního stolu, jenž se stane funkční součástí kuchyňského a jídelního prostoru jako centrum setkávání rodiny. S jídelním stolem zavedly společnosti Skovby a LINAK výškově polohovatelnou kombinovanou ergonomii a pohodlí do domovů v Dánsku i po celém světě.

Chtěli byste spolupracovat se společností LINAK na designových projektech? Kontaktujte nás.

Další příklady designové spolupráce naleznete na webu www.design-meets-movement.com.

Inovace a funkčnost výškově nastavitelných jídelních stolů – Per Hånsbæk

Architekt Per Hånsbæk

Inovace a funkčnost ovládání výškově nastavitelných jídelních stolů

Výšková polohovatelnost na dosah ruky

 
LINAK Baselift – setkání ergonomie s novým přístupem play-icon

LINAK Baselift – setkání ergonomie s novým přístupem

LINAK Baselift na veletrhu Interzum (anglicky) play-icon

Představení řešení Baselift

Montáž systému Baselift od společnosti LINAK v kuchyni play-icon

Montáž systému Baselift od společnosti LINAK v kuchyni

Soubory

Zaostřeno na kuchyně (česky)

Pozvedněte svou kuchyň na vyšší úroveň Možnostem vylepšování kuchyní budoucnosti pomocí elektrického pohybu se meze nekladou.

Zobrazit

Kuchyň v pohybu

Zdravá pracovní poloha je důležitá při všech našich každodenních činnostech bez ohledu na to, zda jsme v zaměstnání či doma. Právě proto společnost LINAK vyvinula koncept Baselift pro výškové nastavitelné kuchyňské pracovní plochy.

Zobrazit

Baselift: setkání ergonomie s novým přístupem (česky)

Baselift je kompaktní jednotka používaná k výškovému nastavování kuchyní, skříněk a pultů.

Zobrazit

Máte dotaz k technologii elektrických pohonů?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.

Přihlaste se k odběru zpráv ze společnosti LINAK

Zůstaňte informováni o tom, jak technologie servopohonů sleduje aktuální megatrendy a jak reaguje na globální výzvy zítřka.