Kontaktujte nás zde
Novinky 25. června 2019

Čistírna odpadních vod šetří energii pomocí lineárních elektrických pohonů

Stabilní a přesné řízení proudění vzduchu v provzdušňovacích nádržích pomohlo místní čistírně odpadních vod v Dánsku snížit spotřebu energie. Řada servopohonů LINAK® nyní otevírá a zavírá kónická nožová šoupátka, což se ukázalo jako velmi účinné řešení.

Čistírna odpadních vod šetří energii pomocí lineárních elektrických pohonů

Čističkou den co den prochází vice než 20000 m³ odpadních vod. Úpravna odpadních vod „Renseanlæg Vest“ zpracovává odpadní vodu z Esbjergu – pátého největšího dánského města. K naplnění zákonných požadavků vedení neustále hledá způsoby optimalizace procesů a udržení nákladů na minimu.

Provozovatelem čističky je DIN Forsyning – společnost poskytující veřejně prospěšné služby. Jedním z posledních inovačních počinů zde byla instalace série elektrických servopohonů LINAK® k otevírání a uzavírání vstupních ventilů provzdušňovacích nádrží.

Hlavním cílem provzdušňování je udržování nízké úrovně čpavku. Jedná se o energeticky velmi náročný proces a dokonalá kontrola regulace kyslíku zde sehrává podstatnou roli. Téměř třetina celkové spotřeby energie čističky připadá na provoz provzdušňovacích nádrží.

Přechod na špičkové pohony
Vedení společnosti DIN Forsyning zvažovalo výměnu starých tradičních pohonů a navrhlo využití lineárních elektrických pohonů k automatizaci ventilů po vzoru blízké čističky odpadních vod jižně od Esbjergu. Tento postup se hned zpočátku ukázal jako velmi výhodný.

Pořizovací náklady na pohony LINAK jsou nižší. Také montáž je mnohem jednodušší a pohony podporují dálkové ovládání. Jednotky podstoupily náročné testování odolnosti a nároky na údržbu jsou tedy prakticky nulové.

To zřejmě tým vedení povzbudilo, aby pohony LINAK zavedl i jinde. Po tomto řešení se pak začaly poohlížet další čistírny odpadních vod v gesci místní samosprávy.

Celý příběh přechodu na lineární elektrické ovládání ventilů v Esbjergu si můžete přečíst v referenci „Omezení energetické náročnosti provzdušňování“. Velmi rádi vás uvítáme ve vaší místní pobočce společnosti LINAK, kde se dozvíte více o průmyslových pohonech.

 

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.

Kontaktujte nás