Elektrická energie nebývá nejčastější hybnou silou pohonů tradičních zemědělských strojů. To se však zřejmě brzy změní. Několik vědeckých projektů se v současné době zejména v Evropě zabývá výzkumem přínosu downsizingu strojů, rozšíření úrovně automatizace a v neposlední řadě přechodem na elektrická řešení!
Tým absolventů Ústavu zemědělské techniky z německé Univerzity Hohenheim se rozhodl takový koncept realizovat. Výsledkem je malý, ale poměrně výkonný mobilní plecí robot Phoenix, jenž dokáže přesně odřezávat plevel a opatrně kypřit půdu mezi řádky křehkých rostlin.
Výkonné polohování radlice s pohony LINAK®
Na rozdíl od většiny jiných vývojových projektů v oblasti robotizace zemědělství není jednotka Phoenix zcela autonomní. Samotný proces plení probíhá automaticky. K pohybu v terénu robot stále potřebuje lidskou obsluhu. Ta probíhá vzdáleně pomocí citlivého joysticku a operátor tak může stát či sedět i mimo prostor.
Společnost LINAK GmbH nedávno vedla rozhovor s panem Davidem Reiserem, jedním s účastníků vývoje projektu Phoenix.
Pan Reiser vysvětluje, jak robot Phoenix čelí některým výzvám moderního zemědělství, popisuje některé vlastnosti a funkce stroje a vysvětluje důvody volby pohonů LINAK s integrovaným řízením (IC) pro tento projekt.
Chcete-li se dozvědět více o možnostech společnosti LINAK v oblasti podpory zemědělské automatizace nebo získat více podrobností o projektu Phoenix, navštivte místní zastoupení společnosti LINAK nebo si přečtěte celý rozhovor s Davidem Reiserem: „Poutač – robot Phoenix s technologií LINAK®“.