Společnost Danfoss sídlí v Nordborgu na dánském ostrově Als. Společnost Danfoss Group založil v roce 1933 Mads Clausen a firma má v současné době po celém světě přibližně 24000 zaměstnanců. Po rozsáhlé modernizaci bylo v jedné z prvních výrobních hal vybudováno nové výrobní zařízení k produkci měničů.
Celé zařízení bylo naplánováno a postaveno zcela od základů. Plně automatizované dopravníkové systémy přepravují polotovary k jednotlivým pracovištím. V rámci ergonomické optimalizace se jednotlivá pracoviště přizpůsobují příslušným pracovníkům pomocí elektrických zvedacích sloupků.
Celý dopravníkový systém pro výrobu měničů vyvinula společnost Gebhardt Fördertechnik. Systém má délku 1000 metrů. Společnost Gebhardt nabízí produkty a služby pro dopravu či montáž systémů a technologie skladování, třídění a distribuce.
Úzká spolupráce se zákazníkem je pro tuto společnost ze Sinsheimu obzvláště důležitá. Úzká spolupráce se společností Danfoss vyvolala myšlenku na vybavení jednotlivých pracovišť elektrickými zvedacími sloupky LINAK.
Jednotlivé buňky, v nichž se k měničům přidávají určité součásti, jsou připojeny přímo k dopravníkovému systému pomocí spínače. Při přepravě měniče musí být výška ostrůvku ve stejné výšce.
Jakmile zaměstnanec začne pracovat, přizpůsobí se jeho pracoviště s polotovarem měniče výškově tak, aby dělníka nebolela při práci záda.
„Zřetelně vnímáme současný trend ergonomicky optimalizovaných pracovišť“, vysvětluje Emil Zwick, vedoucí pobočky Gebhardt Fördertechnik.
V průmyslové oblasti existují obecně dvě možnosti ergonomického přizpůsobení pracoviště. Jednou z možností je ponechat pracovní oblast ve statické výšce, přičemž zaměstnanec stojí na nastavitelné nůžkové plošině.
Další možností je upravit pracoviště podle příslušných požadavků pomocí zvedacích sloupků. Zavedení druhého řešení, využívaného také ve společnosti Danfoss, je však z technického hlediska složitější.
Součást opustí pás aktivací spínače a přesune se na příslušné pracoviště. Aby byl pracovní postup co nejpohodlnější a nejrychlejší, nemusí se zaměstnanec starat o správné nastavení výšky. Jakmile se na příslušném pracovišti přihlásí svým osobním kódem, systém zvolí individuální nastavení a zvedací sloupek se přesune do příslušné výšky ihned poté, co bude součást na pracovišti.
Zvedací sloupky LINAK LP3 slouží k nastavování výšky. Tento teleskopický zvedací sloupek vyvine sílu 2400 N s délkou zdvihu mezi 300 až 600 mm.
Zvedací sloupek LP3 je kompaktní třídílný sloupek v robustním eloxovaném hliníkovém pouzdru. Hodí se zejména k využití na průmyslových pracovištích a v pracovních stolech. Řídicí jednotka umožňuje paralelní zpracování pohybových příkazů dvou sloupků. Tato funkce je nezbytná, neboť společnost Danfoss používá na výrobní lince dva sloupky pro pracoviště.
Niels Kampstrup, zodpovědný pracovník výroby ve společnosti Danfoss, hodnotí řešení společností Gebhardt a LINAK takto: „Když jsme v roce 2011 postavili výrobní linku měničů, kladli jsme velký důraz na ergonomicky optimalizovaná pracoviště.“
Filosofie společnosti Danfoss je jednoduchá: Pracují-li zaměstnanci v optimálním prostředí, dosáhnou také optimálního výkonu. Ten zase přinese zvýšení spokojenosti, efektivity a produktivity.
Ergonomickou optimalizaci pracoviště ruku v ruce provází optimalizace pracovních procesů. Změna způsobu práce na dvou linkách je toho dobrým příkladem.
Zaměstnanec společnosti Danfoss pracuje mezi dvěma linkami, z nichž každá přijme dílec. Změna aktivity zleva doprava je ergonomicky přiměřená. Pro daný výrobní proces je ideální, neboť po dokončení práce na jednom dílci může zaměstnanec pracovat na dílci na opačné straně, zatímco ten první je na cestě zpět k hlavní lince.
Komunikace mezi výrobní linkou a zvedacím sloupkem probíhá plně automaticky a tok materiálu ve výrobě je přímo propojen s řídicím systémem pracovišť.
Emil Zwick ze společnosti Gebhardt je přesvědčen, že ergonomická optimalizace pracovišť se v budoucnu ještě zvýší, zejména v průmyslové výrobě. Výrobky společnosti LINAK vám pomohou najít správná řešení.
Přečtěte si více o názorech společnosti LINAK na ergonomii výroby.