Kontaktujte nás zde

Funkce základní desky v průmyslovém pohonu

Zde naleznete informace o základních deskách a jejich funkcích souvisejících s výkonem průmyslových lineárních pohonů LINAK. Získejte informace o deskách s integrovaným řízením, s komunikací prostřednictvím sběrnice BUS a funkcemi, jež mají desky společné.

Zjistěte, jak je řízeno polohování a systém plynulého rozběhu a dojezdu pohonu. Dozvíte se, jak může měření hodnoty proudu a teploty chránit pohon i průmyslové stroje, v nichž je namontován. Získejte více informací o ochraně EMC (elektromagnetická kompatibilita) a základní funkčnosti H-můstku. Hunter Stephenson vám vše podstatné vysvětlí v tomto videu.

Jednou z nejdůležitějších informací o pohonu je jeho aktuální poloha. Pro určení fyzické polohy lineárního pohonu řízeného základní deskou se využívají Hallovy senzory, které podle otáček závitové tyče poskytují impulzy.

Srdcem integrovaného řízení je H-můstek, jenž aktivací dvou tranzistorů jednoduše ovládá vysouvání/zasouvání pohonu tak, aby proud diagonálně procházel H-můstkem. Tyto tranzistory nahrazují funkci mechanických spínačů/relé. K zajištění maximální samosvornosti pohonu by měl být motorek v době neaktivity zkratován.

Strojní zařízení vybavené průmyslovým pohonem LINAK pomáhá chránit řada funkcí základních desek. Prezenční signál zabezpečuje správnou funkci elektroniky a funkce plynulého rozběhu a dojezdu pohonu snižuje mechanické namáhání strojního zařízení i pohonu. Tato funkce je řízena vzestupem signálu řízení motoru PWM a funguje obdobně jako postupné uvolňování spojky v automobilu.

Měření proudu a teploty chrání elektroniku základní desky a pomáhá zajistit spolehlivý výkon pohonu. Mikrořadič měří proud procházející H-můstkem a překročí-li hodnota proudu předdefinovanou úroveň, vypne se napájení. Snímače monitorují teplotu H-můstku i teplotu prostředí v krytu pohonu a provoz zastaví dříve, než teplota dosáhne škodlivé úrovně.

K ochraně EMC je základní deska pohonu vybavena funkcí ochrany proti přepětí a ochranou proti přepólování. Úroveň přepětí pro průmyslové pohony LINAK je předdefinována na hodnotu 45 voltů. Jestliže napěťová špička tuto úroveň překročí, základní deska systém vypne.  Ochrana proti přepólování zabezpečuje pohon před poškozením v případě nesprávného připojení napájecích vodičů.

V případě dotazů k základním deskám pro průmyslové elektrické lineární pohony kontaktujte místní zastoupení společnosti LINAK.


Tři typy základních desek pro průmyslové pohony LINAK

  • Jednoduchá základní deska: Spouští vysouvání a zasouvání pístnice pohonu a zajišťuje funkce koncových spínačů s několika možnostmi zpětné vazby
  • Deska IC (s integrovaným řízením): Deska s H-můstkem pro širokou škálu konfigurovatelných výstupů zpětné vazby, nastavení výkonu, monitorování a paralelní pohon
  • Deska s řadičem BUS: Podporuje stejné funkce jako deska s IC. Spolupracuje s protokoly CAN bus, LINbus a Modbus.

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.

Kontaktujte nás