Kontaktujte nás zde
Technika a trendy

Dřevěné piliny nahradí 50 procent plastu v ovladači

Již několik let sledujeme, jak se výrobci v recyklaci materiálů či odpadů zlepšují. S ručním ovladačem HC10 ECO jsme udělali krok správným směrem.

Ruční ovladač HC10 ECO pro polohovatelná lůžka, položený na stole

Koberce ze starých triček, tašky z recyklovaných sáčků, kelímky z vyřazených rybářských sítí, plavky z plastových lahví – seznam by mohl být dlouhý. Zvláště pokud mluvíme o výrobcích z recyklovaných materiálů či o produktech vyrobených z odpadů. Tento trend nastal, rozvinul se a začal žít vlastním životem.

Všichni víme, že nejlepším způsobem omezení množství odpadů je především jejích nevytváření. Poptávka však vytváří nabídku – a nejsme připraveni chovat se jinak. Jednou však poptávka opadne a realita bude vypadat odlišně. Současný obraz světa však napovídá, že zvyk je železná košile. Jednoho dne možná všichni výrazně snížíme svou spotřebu, avšak do té doby musíme stávající spotřební zboží upravit tak, abychom buď tolik neplýtvali nebo opětovně využívali již vysloužilé výrobky. Na trhu polohovatelných lůžek tento trend vidíme v oblasti designu lůžek. Viditelná část, jako je ovladač, však chybí.

 

Růstový trh s chybějícím účastníkem

Na trhu se objevuje stále více lůžek s udržitelným profilem. Udržitelně se vyrábějí matrace, rámy bývají ze dřeva s certifikátem PEFC a látky jsou ekologické. Jedno však ještě schází: ruční ovládání zapadající do uvedeného konceptu.

Inspirovali jsme se a provedli malý krok stejným směrem, jako již mnoho environmentálních vizionářů před námi. Podívali jsme se na jeden z našich ručních ovladačů a položili si otázku: „Co bychom mohli udělat, aby byl ekologičtější?“ Při zevrubném pohledu jsme se zaměřili na vnější kryt.

 

Baleno do německého borového dřeva

Po řadě testů s mnoha různými materiály (od recyklovaných plastů přes bioplasty až po fazolový kompozit) jsme dospěli k pevnému materiálu se správnou rustikální estetikou. Finální kompozit skořepiny tvoří 50 % plastu a 50 % dřevěných pilin. Dřevěné piliny jsou odpadem z německých pil zpracovávajících borovicové dřevo s certifikací PEFC. Nevyužité piliny se obvykle spalují nebo vyvážejí na skládku.

Ruční ovladač HC10 ECO
 

Ruční ovladač HC10 ECO

Dřevoplastový kompozit není sám o sobě výjimečný, avšak nejčastěji se používá při výrobě větších produktů, například terasových prken. Markus Hofmann, jenž celý projekt zajišťuje, k tomu říká: „... Nedomnívám se, že by se takový materiál dříve používal k zapouzdření elektronických součástek. Důvodem je samozřejmě náročnost aplikace v takovémto kontextu.“ Proces vývoje byl dlouhý, provázelo jej testování a revize k zajištění správné kvality výrobků LINAK® z nových materiálů.

Výsledek je však na trhu zcela jedinečný. Příběh o omezování množství plastů, používání odpadních produktů a rustikální vzhled kompozitních dílů dokonale ladí s ekologickým programem. Když ovladač poprvé rozbalíte, voní dokonce dřevem!

I malé krůčky jsou pokrokem

Dát pilinám druhou šanci ještě zdaleka neznamená vyřešení globálních ekologických problémů naší doby, ale někde se prostě začít musí. Budeme nadále sledovat aktuální informace a necháme se inspirovat při vývoji budoucích produktů.

Nyní můžeme alespoň říci, že trh s ručními ovladači pro polohovatelná lůžka konečně dává výrobcům možnost volby ovládání, jež lépe vyhovuje myšlence ekologických lůžek.

Více informací o ručních ovladačích HC10 ECO naleznete na produktové stránce.

Soubory

HOMELINE – přehled výrobků

Prozkoumejte rozmanitost systémů a produktů HOMELINE pro polohovatelná lůžka a křesla.

Rozšiřte si zónu pohodlí

V případě konstrukcí volnočasových lůžek společnost LINAK chápe potřebu bezpečných a spolehlivých každodenně vytížených pohonů. Systém TWINDRIVE je ten pravý pro výrobce lůžek.

Máte dotaz?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.

Kontaktujte nás