Novinky 16. září 2019

Testování těsnosti průmyslových pohonů

Ve zkušebním centru LINAK® se elektrické pohony pro průmyslové aplikace testují často až do extrémů. Některé z testů jsou připraveny tak, aby prověřily úroveň těsnosti – čili krytí IP. Prach, vlhkost a voda jsou přirozenými součástmi pracovního prostředí mnoha pohonů, jež musí být schopny zachovat plný výkon a pracovat bez omezení.

Jeden z nejrozsáhlejších zkušebních režimů na trhu průmyslových pohonů naleznete ve společnosti LINAK®. V dánském podnikovém zkušebním centru prochází testováním všechny pohony – zejména pak pohony používané v průmyslových aplikacích.


Testování těsnosti průmyslových pohonů
Některá prostředí jsou extrémně prašná, jinde převažuje bláto a mokro. Průmyslové stroje v takových prostředích pracují a občas potřebují proudem vody pořádně umýt. Pro elektrické pohony zajišťující pohyb ve strojním zařízení jsou takové podmínky pochopitelně poměrně náročné. Společnost LINAK proto své pohony podrobuje pečlivému testování těsnosti proti průniku pevných látek i kapalin.

Průmyslové pohony LINAK procházejí testem intenzívního rozprašování vody, při němž je po dobu tří minut skrápí 100 litrů vody za minutu. Následuje vysokotlaká/vysokoteplotní zkouška IP69K se 14–16 litry vody za minutu s tlakem 100 barů a teplotou 80 °C. Některé průmyslové pohony LINAK jsou dokonce testovány na těsnost proti pronikání prachu a mají schválení ATEX/IECEx.

Pohonům LINAK tedy můžete zcela důvěřovat!

LINAK Actuator Academy – logo Objevte svět pohonů na portálu Actuator Academy™

 

Proč záleží na těsnosti
Prach, chemikálie, vlhkost a voda škodí elektronice i strojům pracujícím v průmyslovém prostředí. Elektrické servopohony netvoří výjimku a nejsou-li řádně utěsněny, může být jejich provoz nákladný, ba i nebezpečný.

Rozmetadla podstupují vysokotlaké mytí
Po dlouhém pracovním dni v terénu potřebuje zemědělský stroj obvykle umýt. Nečistoty a bláto jsou všude, avšak na rozmetadlech je špína smísena se zbytky hnojiv. Vysokotlaké mytí je zde nutností a stroj bude vystaven silnému proudu vody, někdy i s vysokou teplotou.

Pohony obstarávající přesné polohování musí být schopny zvládat polní práce i následné mytí. Proto je každý průmyslový pohon LINAK testován tak, aby splňoval stupeň krytí IP69K.

Testování těsnosti průmyslových pohonů – rozmetadlo
 
Testování těsnosti průmyslových pohonů – systém manipulace s obilovinami

Zaměření na krytí IP má při zpracování obilovin zásadní význam
Pro zaměstnance pracující v blízkosti zařízení pro manipulaci s obilím má bezpečnost vysokou prioritu. Tato prostředí jsou obvykle velmi prašná a kombinace hustých oblak obilného prachu a jediné jiskry ze zkratu může znamenat vysoké riziko vzplanutí či dokonce výbuchu.

Některé průmyslové pohony LINAK jsou schváleny v souladu se směrnicí ATEX/IECEx pro zvýšení bezpečnosti v prostředí zpracovávání obilovin.

 

Pro jiná prostředí s výskytem prachu musí průmyslové pohony splňovat požadavky krytí IP6X. K naplnění požadavků tohoto stupně krytí jsou pohony testovány v prachových komorách po dobu dvou hodin, kdy se vakuová pumpa pokouší nasávat vzduch s prachem do krytu pohonu.

Automatizace ventilů odpadních vod
Systémy řízení procesů v moderních zařízeních ke zpracování odpadních vod často zahrnují automatizaci ventilů poháněných elektrickými pohony. V primárních stupních pohony pracují ve venkovních a vlhkých prostorách. Další zátěží zařízení představují změny povětrnostních podmínek a kolísání teplot.

Pohony pro zpracování odpadních vod procházejí zkouškami rozprašováním vody k zajištění krytí IPX6.

Testování těsnosti průmyslových pohonů – automatizace ventilů
 

Máte dotaz k technologii elektrických pohonů?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.

Přihlaste se k odběru zpráv ze společnosti LINAK

Zůstaňte informováni o tom, jak technologie servopohonů sleduje aktuální megatrendy a jak reaguje na globální výzvy zítřka.