Novinky 10. ledna 2019

Proč je ergonomie ve stavebních strojích důležitá

Ergonomie práce ve stavebnictví bývá často přehlížena nebo se o ní diskutuje jen zřídka. Kdysi bývala ergonomie dokonce opomíjena jako něco, co je určeno pouze pro kancelářské či výrobní pracovníky. Jedná se však o dosti nákladné pochybení.

Jen ve Velké Británii trpí asi 80 000 stavebních dělníků chorobami, které podle jejich zkušeností každodenní práce způsobuje nebo zhoršuje. Podle britské organizace pro otázky bezpečnosti a ochrany zdraví (HSE) tvoří 65 % těchto onemocnění případy tzv. muskuloskeletálních poruch (MSD).

Velká Británie každoročně zaznamenává ztrátu celkem 6,6 milionu pracovních dnů vinou MSD, přičemž více než třetinu zde tvoří bolesti zad (40 %). Takový stav je přirozeně nákladný. Odhad britské organizace stavebních inženýrů uvádí, že MSD v britském stavebnictví stojí zaměstnavatele 646 milionů liber ročně. Zlepšení ergonomie však může nepříznivé počty snížit.

Vylepšete pracovní polohu k minimalizaci MSD
Špatná pracovní poloha bývá jednou z hlavních příčin MSD, oblast stavebnictví nevyjímaje. Například hodiny sedavé práce v kabině řidiče stavebního vozidla jsou zaručeným receptem na MSD. Několik snadno realizovatelných iniciativ však může zátěži řidičů ulevit a zvýšit jejich pohodlí. K výraznému zlepšení situace postačí stavebním pracovníkům přizpůsobit ovládací panel tak, aby mohli střídat polohu vsedě a vestoje. 

Proč je ergonomie ve stavebních strojích důležitá

Příkladem může být švédská důlně-technologická společnost Sandvik, jež zavedla několik možností polohování v některých ze svých velkých stavebních strojů.

„Zlepšení ergonomie je jasným ukazatelem, že společnost Sandvik usiluje o rozvoj a nabídku nejkvalitnějšího prostředí obsluhy na světě“, říká Mika Väisänen, projektový inženýr z oddělení vývoje produktů Sandvik Mining and Rock Technology. 

Přečtěte si celý příběh společnosti Sandvik.

Několik řešení polohovatelnosti ke zlepšení ergonomie
Vše spočívá ve správném přizpůsobení práce zaměstnancům. Stavební dělníci a řidiči stavebních vozidel mají rozdílnou výšku a různé proporce. Pracoviště tedy musí být dostatečně flexibilní, aby vyhovovala konkrétní osobě, jež zařízení obsluhuje.

Společnost LINAK již nabízí řešení elektrických pohonů pro polohování ovládacích panelů, pedálů akcelerace, brzdy a spojky, nastavování sedaček – vše s cílem umožnit řidičům individuální nastavení k zamezení bolestivým muskuloskeletálním poruchám a pomoci podnikatelům minimalizovat ztráty vinou zdravotních absencí. Všechna naše řešení pohonů charakterizuje snadná instalace, dokonce i v omezeném prostoru. Integraci usnadňuje kompaktní velikost produktů a jen několik málo kabelů.

Polohovatelný pult kabiny
 

Ergonomie je důležitá, oblast stavebnictví nevyjímaje! 

Chcete-li se dozvědět více o výrobcích společnosti LINAK pro stavební vozidla, navštivte web Řešení pro stavebnictví. Můžete se také obrátit na místní zastoupení společnosti LINAK, kde získáte více informací. 

 

Máte dotaz k technologii elektrických pohonů?

– Náš tým je připraven pomoci vám s technickými informacemi, zahájením projektu atd.

Přihlaste se k odběru zpráv ze společnosti LINAK

Zůstaňte informováni o tom, jak technologie servopohonů sleduje aktuální megatrendy a jak reaguje na globální výzvy zítřka.