select
V Danfossu myslí na ergonomii

Optimální tok práce s využitím možností přizpůsobení výšky

Ve výrobním závodě dánské firmy Danfoss pracují zaměstnanci v ergonomicky správném prostředí, využívajícím možností nastavení výšky.

Danfoss má sídlo v Nordborgu na Dánském ostrově Als. Firmu založil Mads Clausen v roce 1933 přičemž Danfoss Group dnes zaměstnává přibližně 24000 lidí po celém světě. V nedávné době prošla jedna z původních hal, ve které se montují měniče, rozsáhlou modernizací.

Celá výroba byla naplánována a postavena prakticky od začátku. Jednotlivá pracoviště jsou zásobována dopravními pásy, které distribuují rozpracované komponenty. V zájmu dosažení optimální ergonomie má každý pracovník možnost upravit si výšku pracoviště pomocí elektrických zdvihových sloupků.

Celý dopravníkový systém pro výrobu měničů, který má na délku 1000 metrů, navrhla společnost Gebhardt Fördertechnik. Firma Gebhardt nabízí výrobky a služby v oblasti dopravníkových a montážních systémů stejně jako skladovací, třídící a distribuční technologii.

Pro firmu ze Sinsheimu je důležitá úzká spolupráce s jejími zákazníky a právě tato úzká spolupráce s Danfossem vedla k myšlence na individuální nastavení pracovišť pomocí elektrických zvedacích sloupků LINAK.

Jednotlivé výrobní buňky pro kompletaci měničů jsou propojeny systémem dopravníků, přičemž jednotlivé části systému musí být při přesouvání měničů ve stejné výšce.

Jakmile začne pracovník vykonávat svou činnost přizpůsobí se jeho pracoviště s rozpracovanými měniči jeho tělesné výšce a on tak pracuje v podmínkách, které neohrožují jeho zdraví a nezpůsobují mu například bolesti zad.

Jsme si velice dobře vědomi trendů v oblasti optimalizace ergonomie pracovišť,“ vysvětluje Emil Zwick, manažer ve firmě Gebhardt Fördertechnik.
Pracoviště se správnou výškou

Obecně lze říci, že jsou dva způsoby jak v oblasti průmyslové výroby přizpůsobit pracoviště z hlediska ergonomie. Jednou z možností je nechat montážní prostor ve fixní výšce a postavit zaměstnance na plošinu s možností zdvihu, například nůžkovým mechanismem.

Druhou možností je přizpůsobit výšku pracoviště výšce zaměstnance pomocí zvedacích sloupků. Tato varianta, která je využívána rovněž ve firmě Danfoss, však vyžaduje mnohem komplexnější technické řešení.

Komponenty se pohybují po pásu a k jednotlivým buňkám jsou distribuovány pomocí přivaděče. Aby byl tok práce co nejplynulejší, nejpohodlnější a co nejrychlejší musí být vše uzpůsobeno tak, aby se zaměstnanci nemuseli starat o to, zda jsou jednotlivé části dopravníkového systému nastaveny na správnou výšku. Proto jakmile se pracovník přihlásí na své výrobní buňce svým osobním kódem upraví systém výšku pracoviště podle přednastavených hodnot. Elektrické sloupky upraví všechny části tak, aby komponenty přicházely na správné místo ve správné výšce.

Pro nastavení správné výšky jsou použity zvedací sloupky LP3 od LINAKu. Tyto teleskopické výsuvné sloupky disponují silou 2400 Newtonů při délce zdvihu v rozmezí 300 a 600 milimetrů.

Sloupek LP3 je kompaktní třístupňový sloup s robustními profily z eloxovaného hliníku. Tento typ je přímo předurčen pro použití ve výrobním průmyslu. Řídící jednotka umožňuje řízení paralelního chod dvou sloupků, což je nezbytné pro osazení výrobní linky ve firmě Danfoss neboť její pracoviště jsou postavena právě na dvou sloupcích.

Niels Kampstrup, který je zodpovědný za výrobní procesy v Danfossu, si velmi cení řešení od firem Gebhardt a LINAK: "Když jsme v roce 2011 připravovali výrobní linku na měniče kladli jsme na optimalizaci ergonomie pracovišť velký důraz."

Filozofie Danfossu je jednoduchá : Když zaměstnanec pracuje na optimálně uzpůsobeném pracovišti pak podává optimální pracovní výkon. Vše se projeví ve vyšším uspokojení, efektivitě a produktivitě.
Dopravník s možností nastavení výšky

Optimalizace ergonomie pracovišť jde vždy ruku v ruce s optimalizací výrobních procesů. Dobrým příkladem je distribuce součástí ze dvou dopravníků.

Pracovníci v Danfossu pracují mezi dvěma dopravníky, přičemž komponenty jsou distribuovány po obou z nich. Střídání levé a pravé strany má ergonomické opodstatnění a současně je ideální pro výrobní proces, protože jakmile je práce na jednom měniči dokončena a tento odjíždí zpět na hlavní trasu dopravníku, může již pracovník začít pracovat na komponentě, která mu byla dodána z druhé strany.

Komunikace mezi výrobní linkou a zvedacími sloupky je plně automatizovaná a řízení materiálového toku ve výrobě je propojeno s řídícím systémem každé výrobní buňky.

Emil Zwick z firmy Gebhardt je přesvědčen, že důraz na optimalizaci ergonomie pracovišť se v budoucnu ještě zvýší a to zejména v oblasti průmyslové výroby. Výrobky firmy LINAK vám pomohou najít správná řešení.

Přečtěte si jaký pohled má LINAK na ergonomii ve výrobě.

Co je to lineární aktuátor / lineární pohon
Elektrický lineární aktuátor / pohon převádí rotační pohyb …
Odebírejte naše novinky
Mějte vždy aktuální informace díky zasílání novinek.
Testování aktuátorů / pohonů
Extrémní chlad i horko, prudké změny teplot, vystavení působení chemikálií a solí ...
Kontaktujte LINAK
Dialog založený na zkušenostech spolu s úzkou spoluprací jsou nejlepší cestou k optimálnímu řešení.